Zastosowania mas butylowych
Masy butylowe to materiały, które znalazły zastosowanie w różnych dziedzinach. Są to tworzywa o wyjątkowych właściwościach, które pozwalają na wykorzystanie ich na przykład w przemyśle motoryzacyjnym, budownictwie czy energetyce. Ich charakterystyczna struktura czyni je wyjątkowo odpornymi na działanie wody oraz czynników atmosferycznych, co sprawia, że są one bardzo pożądane przez producentów wielu produktów.
Zastosowania mas butylowych w przemyśle motoryzacyjnym i budowlanym
Masy butylowe są elastyczne i odporne na działanie wody, pleśni oraz chemikaliów, a przy tym nietoksyczne. Dzięki temu stosuje się je w wielu branżach głównie jako elementy izolacyjne i uszczelnienia. Jednym z głównych zastosowań mas butylowych jest wykorzystanie ich w przemyśle motoryzacyjnym. Używa się ich głównie w elementach nadwozia w celu zapewnienia szczelności i jako bariera dla wilgoci. Najbardziej znane zastosowanie butylu to uszczelnienie boczków drzwiowych (części wewnętrznej drzwi, w które zsuwa się szyba - wilgoć, która może znaleźć się tam, nie może wnikać do wewnątrz), a także szyberdachów, schowków, elementów konstrukcyjnych kamperów i przyczep kempingowych. Butyl sprawdza się przy naprawie lamp samochodowych, ponieważ zapobiega przenikaniu wilgoci do wewnątrz lampy. Butylem mogą być uszczelniane również przepusty i przejścia wiązek kablowych oraz inne otwory. Butyl w postaci mas pęczniejących jest stosowany na etapie budowy korpusu auta, natomiast wykroje, taśmy i sznury wykorzystuje się na etapie montażu elementów nadwozia. W przemyśle butyl jest często używany w postaci masy do wyciskania z kartusza lub rękawa.
Przeczytaj również: Charakterystyka i zastosowanie drewna KVH
W budownictwie stosuje się głównie taśmy butylowe, w których warstwę wierzchnią tworzy aluminium, folia lub włóknina. Masy butylowe znajdują zastosowanie w szczelnym montażu stolarki okiennej i drzwiowej. Zapobiega on powstawanie mostków termicznych i stracie energetycznej. Dodatkowo masy butylowe wykorzystuje się do izolacji akustycznej pomieszczeń.
Przeczytaj również: Charakterystyka i zastosowanie ekogroszku
Zastosowania mas butylowych w energetyce
Masy butylowe wykorzystywane są również w energetyce. Są one używane jako mastyki do naprawy kabli i przewodów oraz zabezpieczania ich przed wpływem czynników zewnętrznych, takich jak deszcze czy wiatr. Dzięki temu zapewniają one bezpieczną i niezawodną pracę systemów elektroenergetycznych. Dodatkowo masy butylowe wykorzystuje się w produkcji paneli fotowoltaicznych oraz ładowarek samochodowych – opowiada specjalista ze sklepu internetowego Intra.
Wybierając masę butylową, warto zwrócić uwagę, by był to produkt spełniający międzynarodowe normy, na przykład BS6213:1982 Selection of Construction Sealants. Oferowane przez nas butyle są produkowane zgodnie z RoHS, REACH i normami ISO dotyczącymi ochrony środowiska. Produkcja naszych butyli odbywa się wyłącznie z substratów pierwotnych - bez domieszek substratów z recyklingu o trudnym do ustalenia składzie, pochodzeniu, czy wpływie na otoczenie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana