Z jakich gatunków drewna wykonuje się deski podłogowe?
Drewniane podłogi są idealnym rozwiązaniem dla rodzin, które kładą nacisk na jakość, wytrzymałość i trwałość, długowieczność. Aby parkiety posłużyły wiele lat, konieczny będzie wybór odpowiednich desek podłogowych. Wiele z nich daje trwałe i piękne wykończenie posadzki. Jakie są najważniejsze rodzaje desek podłogowych? Odpowiedź znajduje się w artykule.
Gatunki drewna na deski podłogowe
Deski podłogowe wykonuje się z litego drewna, pochodzącego z różnych drzew – krajowych i egzotycznych. Wśród gatunków rodzimych największą popularnością cieszy się dąb, wyróżniający się wyjątkową trwałością i wytrzymałością. Innymi gatunkami drzew, z których tworzy się deski podłogowe, są orzech, jesion oraz klon europejski. Jeśli chodzi o drzewa egzotyczne, rezerwuje się je dla bardziej wymagających klientów. Najpopularniejsze odmiany to azjatycki tek i mirbau, afrykańskie iroko i doussie, a także orzech amerykański, klon kanadyjski, ipe, jatoba. Deski podłogowe, które powstały z drewna egzotycznych drzew, wyróżniają się jeszcze lepszą trwałością oraz ciekawą estetyką. Wyjątkowy urok i właściwości wiążą się z wyższą ceną.
Przeczytaj również: Jak dbać o podłogi drewniane, aby zachwycały swoim wyglądem jak najdłużej?
Rodzaje desek podłogowych
Deski podłogowe można bezproblemowo podzielić nie tylko ze względu na gatunek drewna, ale i budowę, rodzaj, wykończenie. Zainteresowani najczęściej spotykają się z dwoma typami: deskami jednowarstwowymi i klejonymi (utworzonymi z kilku cieńszych warstw). Te pierwsze powstają z jednego fragmentu drewna. W deskach klejonych tylko zewnętrzna warstwa wykonana jest z dekoracyjnego drewna. Należy uważać, by nie trafić na deski podłogowe, wykonane z materiału drewnopodobnego.
Tartak Iskra na Dolnym Śląsku specjalizuje się m.in. w wykonywaniu parkietów tradycyjnych i lamelowych, wykonywanych z desek podłogowych – jesionowych, dębowych, sosnowych. Powstają tu także deski podłogowe tarasowe i warstwowe. Oferowane przez przedsiębiorstwo elementy z drewna poddaje się rygorystycznej kontroli podczas całego procesu produkcji.
Mówiąc o wykończeniu drewna, należy zwrócić uwagę na deski surowe (wymagają odpowiedniego zabezpieczenia po zamontowaniu) oraz fabrycznie wykończone (lakierowane lub olejowane). Deski podłogowe lakierowane zabezpiecza się 7 warstwami utwardzonego lakieru, a olejowane pokrywa się 3 powłokami oleju lub olejowosku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana