W jakich przypadkach konieczna jest impregnacja ogniochronna drewna?

Drewno jest wykorzystywane w różnych konstrukcjach. Jego naturalne piękno, trwałość oraz łatwość obróbki sprawiają, że jest chętnie stosowane zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym. Niestety, surowiec ten może być podatny na działanie ognia. Właśnie dlatego tak istotne może być zabezpieczanie drewnianych konstrukcji przed pożarem, a jednym z najskuteczniejszych sposobów jest impregnacja. Dlaczego?
Kiedy wykonuje się impregnację ognioochronną drewna?
Impregnacja ogniochronna drewna jest niezbędna w sytuacjach, gdy istnieje ryzyko wystąpienia pożaru oraz kiedy drewniane elementy mają bezpośredni kontakt z potencjalnymi źródłami ognia. Przykładami mogą być konstrukcje dachowe, stropy, ściany działowe czy też elewacje budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Ponadto impregnacja jest szczególnie istotna w przypadku obiektów o podwyższonym ryzyku pożarowym, takich jak hale produkcyjne, magazyny czy budynki związane z przemysłem drzewnym. Impregnacją ogniochronną drewna i tkanin powinna zająć się profesjonalna firma.
Zalety impregnacji ogniochronnej drewna
Impregnacja ogniochronna drewna niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla inwestorów, jak i użytkowników budynków. Przede wszystkim, odpowiednio zabezpieczony surowiec staje się znacznie mniej podatny na działanie ognia, co przekłada się na większe bezpieczeństwo oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia pożaru. W przypadku ewentualnego pojawienia się ognia impregnowane drewno będzie się palić wolniej oraz wydzielać mniej dymu i toksycznych gazów, co może uratować życie osób przebywających w budynku. Impregnację można powierzyć firmie Tel-Poż-System Iskra, która zajmuje się również systemami ppoż..
Kolejną zaletą impregnacji ogniochronnej drewna jest jej wpływ na trwałość konstrukcji. Zabezpieczone drewno jest mniej podatne na działanie czynników atmosferycznych, takich jak wilgoć czy promieniowanie UV, co przekłada się na dłuższą żywotność materiału. Warto również zaznaczyć, że impregnacja ogniochronna może być stosowana zarówno na etapie budowy, jak i podczas późniejszego użytkowania obiektu. W przypadku istniejących budynków czynność ta może być wykonana w ramach prac remontowych lub konserwacyjnych, co pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa przeciwpożarowego przez cały okres eksploatacji obiektu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Jacek Walterowicz Usługi Tartaczne Obróbka Drewna
Tartaki
woj. zachodniopomorskie74-200 Czarnowo 20