Szukasz oryginalnego pomysłu na dom? Co powiesz na dom z bali?
Wielu z nas marzy o własnym domu, jednak jednocześnie nie chcemy zamieszkać w kolejnym szarym budynku spod ręki dewelopera, który postawił wokół dziesiątki identycznych budowli. Marzy nam się coś oryginalnego, niebanalnego, a do tego z zgodzie z naturalnym krajobrazem. Być może warto zdecydować się na domy z bali?
Dlaczego warto wybrać domy z bali?
Tradycja, jaką posiadają domy z bali jest niezwykle długa i bogata. Dziś wykonane z drewnianych bali domy kojarzymy przede wszystkim z terenami górskimi czy Kaszubami. Tę specyfikę budowy domu kultywuje się do dziś, a na rynku nie brakuje specjalistów, którzy łączą tradycyjny wygląd domów z bali okrągłych z nowoczesnymi rozwiązaniami w zakresie budownictwa.
Przeczytaj również: Jak konserwowane jest drewno na budowę domów z bali?
Pod lupę weźmy całoroczne domy z bali, dzięki czemu już na początku możemy oddzielić pełnowartościowe budownictwo od rekreacyjnych budynków, jakie powstają wyłącznie na potrzeby letniego urlopu. Całoroczne domy z bali mają spełniać szereg funkcji związanych z termoizolacją oraz wygodą nie tylko w słoneczne dni. Wymarzony projekt domu z bali będzie obejmował wszystkie potrzeby, jakie znajdziemy w zwykłym budownictwie.
Przeczytaj również: Czy warto postawić na dom drewniany?
Może się wydawać, że kwestie instalacji sanitarnej lub elektrycznej w domu z bali drewnianych może być problematyczne, jednak współcześni budowniczy świetnie radzą sobie z tymi problemami, oddając klientom budynki, które przede wszystkim zapewniają naturalny charakter i wyjątkowy klimat.
Przeczytaj również: Sposoby aranżacji balii drewnianych. Wzory i kolorystyka
Naturalnie domy z bali to opcja dla osób, które uwielbiają naturalny, minimalistyczny styl. Domy drewniane przesycone są charakterem natury, surowości i bliskości przyrody. Jednocześnie twórcy takich konstrukcji potrafią wykorzystać naturalne właściwości drewna, dla komfortu domowników. Projekty domów łączą m.in. takie właściwości drewna jak znakomita zdolność kumulowania ciepła i regulacji wilgotności i łączą je z tym, co oferuje nowoczesność, a więc np. innowacyjnymi systemami ogrzewania czy specjalnymi materiałami, które dyskretnie zapewniają wnętrzu izolację termiczną bądź akustyczną.
W efekcie może powstać nasz wymarzony dom z poddaszem użytkowym w niepowtarzalnym stylu. Coraz częściej domy z bali pojawiają się w bezpośrednim sąsiedztwie miast, ponieważ ich właściciele chcą oderwać się od wszechobecnego betonu po powrocie domu, który zachwyca naturalnym i pięknym wyglądem.
Zalety, jakie mają domy z bali
Wbrew pozorom domy z bali nie są wydatkiem dużo droższym, niż wybór tradycyjnych bloczków betonowych czy cegły. Ceny domów w stanie surowym są zazwyczaj do 30% wyższe, niż w przypadku popularnego budownictwa. Warto jednak zwrócić uwagę na inne aspekty, jak chociażby montaż domu. W przypadku tradycyjnej budowy, czas poświęcony na budowę domu może rozciągać się do kilku miesięcy, a nawet lat. W tym czasie materiały narażone są na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych, zwłaszcza zimą. Jakość ścian i poziom wilgoci w dużej mierze zależy od pogody.
Tymczasem czas budowy domu z bali jest znacznie krótszy. Bardzo dobrze obrazują to gotowe projekty domów, gdzie świetnie widać, że najwięcej czasu zajmuje przygotowanie działki pod budowę. Same ściany nośne i ściany działowe, a następnie gotowy dom powstają bardzo szybko. Zatem najważniejsze zalety takiego wyboru to oszczędność czasu i mniejsze ryzyko tego, że pogoda niekorzystnie wpłynie na efekt końcowy.
Domy z bali to połączenie funkcjonalności z niepowtarzalnym klimatem. Uszczelnione wełną mineralną są równie trwałe i wytrzymałe jak bloki. Drewno oferuje jednak znacznie więcej, niż gładką powierzchnię, którą można zatynkować i zamalować. Drewno to wyjątkowy charakter wnętrza i elewacji, począwszy od drzwi po wszystkie okna.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana