Systemy natryskowe pianki poliuretanowej. Charakterystyka
Ekspresowy montaż najlepszego z dostępnych materiałów izolacyjnych – oto skrócona charakterystyka natryskowych systemów pianki poliuretanowej. Bezpośredni natrysk spienionego poliuretanu na izolowaną przegrodę gwarantuje dokładne wypełnienie wszystkich szczelin, a więc całkowitą eliminację mostków termicznych. Bezkonkurencyjne właściwości materiału zapewniają skuteczną ochronę przed stratami cieplnymi na wiele lat.
Czym są izolacje natryskowe PUR?
Montaż dociepleń z wykorzystaniem tradycyjnych materiałów izolacyjnych, czyli wełny mineralnej lub płyt styropianowych jest bardzo czasochłonny i wymaga użycia dodatkowych klejów, zapraw lub elementów mocujących. Dużym problemem jest brak ciągłości warstwy izolacyjnej, ponieważ między prefabrykowanymi elementami pozostają szczeliny, które mogą dodatkowo powiększać się z czasem. Podobnych trudności nie nastręczają izolacje wykonywane w systemach natryskowych. Zasadę powstawania takich dociepleń wyjaśnia specjalista z Polychem Systems, krajowego producenta pianki poliuretanowej:
Jeśli inwestorowi zależy jednocześnie na czasie i najlepszych parametrach izolacji, pianka poliuretanowa w systemie natryskowym będzie dla niego odpowiednim rozwiązaniem. Szybkie tempo montażu jest możliwe właśnie dzięki technologii natryskowej. Mieszanka poliuretanowa przygotowywana jest na miejscu i natychmiast aplikowana na przegrodę za pomocą urządzeń wysokociśnieniowych. Ponieważ pianka ma doskonałą przyczepność, nie zachodzi konieczność stosowania żadnych dodatkowych elementów montażowych nawet na pionowych konstrukcjach. Po aplikacji na podłoże pianka rozpręża się, szczelnie wypełniając wszelkie zagłębienia. Kiedy zastygnie, mamy gotową jednolitą warstwę dociepleniową.
Właściwości pianki PUR w systemach natryskowych
Do wykonywania izolacji natryskowych wykorzystuje się dwa typy pianki PUR: otwarto- i zamkniętokomórkową. Ich wspólną cechą jest bardzo niska przewodność cieplna. Różnice dostrzegalne są na poziomie struktury wykonywanych z obu materiałów warstw dociepleniowych. Pianka zamkniętokomórkowa po zastygnięciu ma bardzo dużą gęstość, dzięki czemu tworzy niezwykle szczelną barierę, przez którą nie przedostaje się ani powietrze, ani woda. Właśnie dlatego wykorzystuje się ją m.in. do tworzenia izolacji fundamentów i posadzek na gruncie. Pianka otwartokomórkowa nie jest aż tak szczelna, co w niektórych sytuacjach, np. przy ocieplaniu poddaszy jest zaletą. Dla ochrony izolacji przed wilgocią z zewnątrz trzeba zastosować dodatkową folię, jednak całość nie utrudnia odprowadzania wilgoci z pomieszczenia. Co ważne, pianka otwartokomórkowa jest na tyle lekka, że z powodzeniem można stosować ją nawet w przypadku konstrukcji o niewielkiej nośności.
W praktyce natryski z pianki stosuje się do izolowania pionowych i poziomych elementów konstrukcji budowlanych, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Główną motywacją do korzystania z systemów natryskowych jest potrzeba tworzenia trwałych, jednolitych zabezpieczeń nawet w najbardziej niedostępnych miejscach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana