Rodzaje odpadów drzewnych
Podczas obróbki w tartakach lub innych zakładach przemysłowych (np. zajmujących się produkcją mebli czy paneli drewnianych) oraz przy wycince drewna w lasach powstaje mnóstwo odpadów drzewnych. Jest to niezwykle cenny materiał, który wykazuje szerokie zastosowanie i używany jest przede wszystkim jako ekologiczne paliwo opałowe oraz źródło energii odnawialnej. Przeczytaj artykuł, w którym odpowiadamy, jakie są rodzaje odpadów drzewnych.
Biomasa z kory i zrębków drewnianych
Głównym rodzajem odpadów drzewnych jest biomasa roślinna wykorzystywana jako niezwykle cenne biopaliwo w procesie wytwarzania energii elektrycznej lub cieplnej. W porównaniu do innych metod ma ona znacznie mniejszy wpływ na środowisko naturalne. W odróżnieniu np. od zanieczyszczającego atmosferę węgla biomasa wykazuje bowiem zerowy bilans emisji dwutlenku węgla, a więc nie przyczynia się do globalnego ocieplenia.
Przeczytaj również: Charakterystyka i zastosowanie ekogroszku
Jest to także rodzaj paliwa, który jest niezwykle tani oraz bardzo łatwo i wszędzie dostępny – nie wymaga specjalnej uprawy oraz powstaje jako produkt uboczny wielu procesów obróbki drewna. Biomasa może być produkowana m.in. z kory lub zrębków drewnianych, które są rozdrabniane na bardzo małe elementy, suszone i ubijane w brykiet.
Przeczytaj również: Charakterystyka i zastosowanie drewna KVH
Zrębka iglasta i liściasta
Zrębka iglasta i liściasta to kolejne rodzaje odpadów drzewnych z tartaków i innych zakładów przemysłu drzewnego, które wykazują szerokie zastosowanie. Są wykorzystywane zarówno jako rodzaj ekologicznego materiału opałowego, jak i w ogrodnictwie czy hodowli zwierząt. Ze względu na swoją formę niewielkich ścinek doskonale sprawdzają się jako ściółka oraz nawóz o właściwościach silnie odżywiających i użyźniających glebę. W ogrodach mogą również pełnić funkcję dekoracyjną oraz zabezpieczającą rośliny przed nadmiernym wychłodzeniem. Ponadto zrębka liściasta wykorzystywana jest do produkcji płyt MDF i wiórowych.
Przeczytaj również: Rola i znaczenie farby podkładowej
Trociny i zrzyna tartaczna
Trociny to ścinki drzew o bardzo małych rozmiarach, które powstają podczas strugania, ścinania czy toczenia drewna. Drewniane wióry wykorzystywane są przede wszystkim do produkcji brykietów i innych zwartych materiałów opałowych, które są tanie, wydajne oraz całkowicie ekologiczne. Podobnie jak zrębki, trociny mogą służyć jako naturalny nawóz i ściółka dla zwierząt hodowlanych. Kolejnym rodzajem odpadów drzewnych, które znajdziesz w ofercie takich firm, jak np. Emilia, jest zrzyna tartaczna. Te podłużne ścinki powstające po cięciu pnia lub ścinaniu desek najczęściej wykorzystywane są w domowych kominkach oraz piecach na biopaliwo.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana