Osprzęt niezbędny do przeprowadzania zrywki drewna
Prace niezbędne do pozyskania drewna są prowadzone w wielu etapach i wymagają korzystania z wyspecjalizowanego sprzętu, który pozwoli na dokonanie wycinki, pozbycie się niepotrzebnych gałęzi, a także przemieszczenie pni do miejsca, z którego mają być odtransportowane. Szczególnie wymagającą operacją będzie zrywka, ponieważ zwykle odbywa się w trudnych warunkach terenowych, a jednocześnie nie może spowodować uszkodzenia podszytu i samego drewna.
Jak wygląda zrywka?
Prace przy zrywce polegają na zabieraniu pni bezpośrednio z miejsca, gdzie zostały wycięte i dostarczaniu ich do lokalizacji, z której będzie można je przetransportować z wykorzystaniem przyczepy leśnej podczepianej do ciągnika lub samochodu ciężarowego. W najtrudniejszym terenie do pracy przy zrywce drewna wciąż wykorzystuje się konie zrywkowe, a coraz częściej też specjalnie przystosowane quady lub niewielkie ciągniki. Na łatwiej dostępnych obszarach powszechnie wykorzystywane się maszyny leśne zrywkowe. Mogą to być specjalne ciężkie ciągniki leśne tzw. skidery lub rolnicze wyposażone w wyciągarki zrywkowe albo chwytaki zrywkowe, które pozwalają na przewiezienie drewna w pozycji półpodwieszonej, a więc takiej, gdy grubsza i cięższa część kłody jest uniesiona w górę, a cieńsza i lżejsza wleczona po podłożu. Zmniejsza to uszkodzenia runa leśnego, a jednocześnie redukuje konieczny do wykonania tej operacji uciąg. Wykonywana jest też zrywka podwieszana albo nasiębierna.
Przeczytaj również: Jak można podzielić zrywkę drewna?
Czym musi charakteryzować się osprzęt do zrywki?
Zrywka i transport drewna w pozycji półpodwieszonej może być prowadzony z wykorzystaniem chwytaków lub wyciągarek. Maszyny używane do przewozu dostępne np. w firmie AGRO LAS są wówczas wyposażane w płyty oporowe, które zapobiegają uderzeniu dłużycy w ciągnik. Przy korzystaniu z chwytaków pnie są obejmowane unieruchamiającymi je szczękami, a przy wciągarkach mocowane z użyciem łańcuchów. W przypadku zrywki podwieszanej niezbędne jest użycie holowanych wózków albo kleszczy, co pozwala na uchronienie drewna przed kontaktem z podłożem, co gwarantuje uniknięcie uszkodzeń. W tym celu korzysta się także z forwarderów, a więc ciągników specjalnie przystosowanych do poruszania się w trudnym terenie oraz wyposażonych w ramię z chwytakiem i przyczepę do przewozu kłód albo dłużycy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana