Odpylacze dla małych zakładów stolarskich
Zapylenie powietrza to poważny problem w zakładach produkcyjnych działających w różnych branżach przemysłu. Nadmiar cząstek stałych w powietrzu może stwarzać zagrożenie nie tylko dla zdrowia pracujących w obiekcie osób, ale również dla samego obiektu oraz znajdujących się w nim urządzeń i linii produkcyjnych. Dlatego istotne jest zastosowanie odpowiednich rozwiązań. W zakładach stolarskich najlepszym rozwiązaniem jest nim odpylacz typu MDF.
Charakterystyka i rodzaje odpylaczy MDF
W ofercie marki Filtrowent znajdują się trzy warianty odpylaczy MDF:
TYP MDF–1 – wyposażony jest w silnik o mocy 2,2 kW. Wydajność urządzenia wynosi od 1500 do 3500 m3/h
TYP MDF-2 - wyposażony jest w silnik o mocy 4,0 kW. Wydajność urządzenia wynosi od 2500 do 5500 m3/h
TYP MDF-3 - wyposażony jest w silnik o mocy 7,5 kW. Wydajność urządzenia wynosi od 3500 do 8000 m3/h
Wszystkie wymienione modele wyposażone są w otwartą komorę filtracyjną, w której zamocowane są filtry odpowiedzialne za zatrzymanie pyłu i innych zanieczyszczeń. Filtry te mają postać worków wykonanych z antystatycznej włókniny poliestrowej o długości 1500 lub 2000 mm. Każdy filtr wyposażony jest w mechanizm czyszczący. Poza parametrami dotyczącymi mocy i wydajności oczyszczania powietrza, odpylacze MDF różnią się między sobą sposobem ich opróżniania:
MDF – 1 – opróżnianie do worków PCV
MDF – 2 – system opróżniania za pomocą śluzy
MDF – 3 – opróżnianie do kubłów metalowych
Zastosowanie odpylaczy MDF
Odpylacze typu MDF to rozwiązanie dedykowane między innymi do niewielkich zakładów stolarskich, zmagających się z duża ilością trocin i innych pyłów. Sprawdzą się również w zakładach zajmujących się przemiałem tworzyw sztucznych czy obróbką papieru. Mogą być szybko i bez większego nakładu pracy podłączone do istniejących lub nowych obrabiarek wszelkiego typu – szlifierek szerokotaśmowych, pił panelowych, centr obróbczych, okleiniarek oraz wielu innych - stanowiąc dla nich samodzielną instalację odpylającą. Można je podłączać do jednego lub więcej urządzeń obróbczych, należy jednak pamiętać, by produkcja zanieczyszczeń ze wszystkich maszyn nie przekraczała maksymalnej wydajności pojedynczego odpylacza. Należy pamiętać, że każdy odpylacz posiada otwartą komorę filtracyjną, dlatego zaleca się je stosować wyłącznie w zamkniętych pomieszczeniach – stosowanie ich na otwartej przestrzeni będzie prowadzić do nadmiernego obciążenia filtrów.
Zalety odpylaczy MDF
Odpylacze MDF posiadają wiele zalet, czyniących z nich idealne rozwiązanie dla niewielkich zakładów, w których występuje nadmierne zapylenie powietrza. Między innymi:
Kompaktowe rozmiary – można jest z łatwością pomieścić w nawet niedużych pomieszczeniach (ważne aby były zamknięte)
Prosty montaż – można je z łatwością połączyć z praktycznie każdą istniejącą lub nową linią produkcyjną
Mobilność – po ustawieniu w zakładzie można jest w razie konieczności przenieść, np. przy rozbudowie lub modernizacji budynku.
Bardzo wysoka skuteczność filtracji – odpylacze MDF doskonale radzą sobie z różnego rodzaju zanieczyszczeniami stałymi.
Możliwość modyfikacji urządzenia - w razie potrzeby urządzenie można wyposażyć w wentylator odciągowy, zainstalować podajnik celkowy (śluzę) bądź zastosować różne rodzaje tkanin filtracyjnych. Wszystko po to, by lepiej dostosować urządzenia do pracy w specyficznych warunkach danego zakładu
Wbudowany system czyszczący – dzięki niemu odpylacz jest w stanie zapewnić stałe oczyszczanie powietrza.
Niewielka cena oraz koszty eksploatacji – wydajny odpylacz potrafi znacząco obniżyć koszty prowadzenia biznesu.
Dlaczego warto zainwestować w solidny odpylacz?
Odpylacze MDF to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia zakładów, w których produkcji towarzyszy emisja pyłów oraz innych zanieczyszczeń powietrza. Znacząco poprawiają one bezpieczeństwo pracy, gdyż minimalizują ryzyko rozwoju poważnych schorzeń układu oddechowego, których przyczyną jest wdychanie zanieczyszczonego powietrza, oraz zapewniają dłuższą żywotność urządzeń i instalacji znajdujących się w obiekcie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana