Od czego zależy cena płyty warstwowej?

W nowoczesnym budownictwie każdego typu bardzo często stawiamy na prefabrykaty i modularne elementy konstrukcji, bo ich zastosowanie skraca czas realizacji robót, ale nie tylko. Prefabrykaty i gotowe elementy, które w prosty sposób można ze sobą połączyć, to też kwestia odpowiednich właściwości, kwestia ich funkcjonalności, a także estetyki. Ciekawym przykładem materiałów tego typu są płyty warstwowe o szerokim zastosowaniu, które dostępne są w różnych wariantach, a co za tym idzie – także w zróżnicowanych cenach. W naszym artykule zrobimy krótki przegląd płyt warstwowych i wyjaśnimy, dlaczego ich ceny mogą znacznie się od siebie różnić.
Płyty warstwowe dachowe i ścienne
Postanowiliśmy przyjrzeć się przykładom konkretnych materiałów, mianowicie obornickich płyt warstwowych z oferty firmy LekkaObudowa z Obornik. Pierwsze na celownik wzięliśmy warstwowe płyty dachowe. To warstwowe płyty, które są testowane pod kątem wytrzymałości i każdy z takich testów przechodzą wzorowo. Konkretnie są tworzone ze stanowych profili i rdzenia poliuretanowego (jego gęstość to 40 kg/m3), który pełni rolę izolacji. Grubość obornickich warstwowych płyt dachowych waha się od 40 do 120 mm. Podobny materiał to płyty warstwowe ścienne, produkowane z tych samych materiałów, w takim samym zakresie grubości. To przykłady „klasyków”. Wysokość cen płyt zależy nie tylko od materiałów, z których zostały wykonane, ale także oczywiście od ilości, jaką kupuje zamawiający, od kwestii transportu, zamawianych dodatkowych usług itd. Trzeba przy tym zaznaczyć, że poza klasykami na rynku dostępne są też płyty warstwowe o specjalnym zastosowaniu, których ceny są z oczywistych względów wyższe. Przykładem takich płyt są chłodnicze płyty warstwowe.
Przeczytaj również: Rola płyt warstwowych w zrównoważonym budownictwie: Ekologiczne aspekty
Chłodnicze płyty warstwowe
Ciekawym przykładem płyt warstwowych o specjalnym zastosowaniu są warstwowe płyty chłodnicze z rdzeniem PUR lub PIR, a więc z rdzeniem z poliuretanu lub z poliizocyjanuranu. To płyty, które wykorzystywane są przeznaczone do obiektów związanych z przechowywaniem lub przetwórstwem żywności. Do ich produkcji wykorzystuje się powłoki, które muszą być zgodne z normą PN-EN 14509 „Samonośne izolacyjno-konstrukcyjne płyty warstwowe z dwustronną okładziną metalową”. Płyty muszą być oczywiście odporne na spękanie, ścieranie, odpryski, na korozję, ale także łatwe w utrzymaniu w czystości (łatwe zmywanie, możliwość dezynfekcji). Nie mogą chłonąć zapachów, przepuszczać pary wodnej. Chłodnicze płyty warstwowe muszą mieć odporność na pojawiania się grzybów i pleśni.
Nie bez powodu więc ceny płyt warstwowych mogą znacznie się różnić.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Montaż Tarasów i Elewacji Kompozytowych - Don Montero
Budowlane materiały - elewacyjne
woj. wielkopolskie60-762 Poznań, Kossaka 22 lok. 2
-
Jacek Walterowicz Usługi Tartaczne Obróbka Drewna
Tartaki
woj. zachodniopomorskie74-200 Czarnowo 20