Metody obróbki drewna
Metody obróbki drewna stosuje się w celu uzyskania określonego efektu na drewnianej powierzchni. Przemysłowe techniki formowania drewna to techniki stosowane na szeroką skalę, wykorzystujące specjalistyczne maszyny i w pełni zautomatyzowane procesy produkcyjne. Zastosowanie takich rozwiązań pozwala na podniesienie wydajności całego procesu obróbki drewna.
Podstawowe techniki obróbki drewna
Celem obróbki drewna jest stworzenie drewnianych wyrobów o idealnie dokładnym stopniu wykończenia powierzchni. Zasadniczo metody obróbki drewna można podzielić na toczenie, frezowanie i gięcie oraz szlifowanie. Frezowanie polega na oddzieleniu warstwy materiału za pomocą obracającego się freza, który zdejmuje z powierzchni drewna wióry. W ten sposób powstają wgłębienia na drewnianej powierzchni. Gięcie to proces, w wyniku którego uzyskuje się trwałą krzywiznę przedmiotu obrabianego. Z kolei toczenie pozwala osiągnąć zamierzony kształt i wymiar drewnianego elementu poprzez oddzieleniu warstw materiałów z przedmiotu. Natomiast szlifowanie to obróbka wykończeniowa powierzchni, w wyniku której drewno uzyskuje niską chropowatość. Ale nie tylko. Podczas szlifowania poprawia się dokładność wymiarową i kształtową powstającego przedmiotu. Szlifowane mogą być otwory, wałki i płaszczyzny.
Przeczytaj również: Popularne metody obróbki drewna
Maszyny do obróbki drewna
Aby obróbka drewna była w ogóle możliwa, konieczne są odpowiednie ku temu narzędzia. Dostawcą maszyn do drewna jest firma Prochera, produkująca nowoczesny sprzęt stolarski. W asortymencie firmy dostępne są takie maszyny jak szlifierki bębnowe, przelotowe, szlifierki do krawędzi, a także szlifierki ręczne oraz akcesoria, jak na przykład tarcze do szlifierki kątowej, szczotki do szlifierki oraz ściernice szlifierskie o różnym stopniu gradacji. Szlifierka krawędziowa umożliwia pracę pod różnymi katami i precyzyjne wykończenie krawędzi a szlifierka wrzecionowa pozwala na precyzyjną i szybką pracę na wysokich obrotach.
Przeczytaj również: Jakich maszyn używa się do obróbki drewna i jak przebiega proces?
Szczotkarko-odmuchiwarki to sprzęt uzupełniający, który znacznie ułatwia produkcję elementów z drewna. Pozwala dokładnie oczyścić drewnianą powierzchnię przed nałożeniem warstwy lakieru lub oleju. Przydatny sprzęt do produkcji rozmaitych elementów to okleiniarka, która ułatwia pracę z drewnem i materiałem drewnopodobnym. Jest niezbędna przy produkcji mebli. Szybka i skuteczna obróbka poprzez skrawanie jest możliwa dzięki frezarce, a szczotkarka jest niezastąpiona podczas postarzania drewnianych powierzchni i nadawania im specyficznej faktury.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana