Kto może wystawić opinię dendrologiczną?

Dendrologia to dziedzina zajmująca się badaniem drzew i krzewów. Opinia dendrologiczna stanowi więc jedno z badań przeprowadzanych w zakresie tej dziedziny, którego celem jest zidentyfikowanie drzewostanów i poznanie ich kondycji zdrowotnej. Dzięki przeprowadzeniu szczegółowej analizy możliwe jest bowiem zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Co warto wiedzieć o opinii dendrologicznej?
Czym jest opinia dendrologiczna?
Opinia dendrologiczna to dokument przygotowywany po to, aby sprawdzić stan sanitarny drzew rosnących w ogródkach, parkach miejskich, czy też w pobliżu ulic. Na podstawie analizy specjaliści sporządzają opinię, w której znajdują się informacje oceniające wytrzymałość danego drzewostanu. Dzięki temu możliwe jest przewidzenie możliwych zagrożeń, jakie niesie za sobą m.in. przewrócenie się uszkodzonego drzewa. Opinia dendrologiczna daje zatem szansę na podjęcie właściwych kroków mających zabezpieczyć teren.
Bardziej szczegółową analizę drzewostanu można z kolei przeprowadzić, sporządzając ekspertyzę dendrologiczną. Składa się ona z kilku części, w skład których wchodzą informacje o lokalizacji drzewa, jego wieku, wysokości i rozmiaru korony, jego stanu zdrowotnego oraz systematyki. W ekspertyzie znajduje się również dokumentacja fotograficzna oraz zalecenia dotyczące pielęgnacji i zabiegów leczniczych.
Kto wystawia opinię dendrologiczną?
Opinia dendrologiczna powinna być wystawiona wyłącznie przez osoby doświadczone, posiadające wiedzę w zakresie dendrologii. Wówczas wyłącznie wtedy, dokument będzie rzetelny i pozwoli na uniknięcie różnego rodzaju szkód. Sporządzeniem dokumentu zajmują się m.in. pracownicy Pracowni Projektowej Magdaleny Loose. Jak wygląda wystawienie opinii dendrologicznej? Przede wszystkim do oceny kondycji drzewostanu wykorzystywany jest specjalny system VTA. Jest to metoda, która polega na wizualnej ocenie parametrów drzewa, takich jak wzrost, rozwój czy czynniki chorobowe.
Podczas sporządzania opinii specjaliści dodatkowo oceniają statykę drzewa, jego nachylenie i odporność na złamanie. Skala w systemie VTA jest natomiast czterostopniowa, a najniższy wynik świadczyć będzie o zdrowym drzewostanie. Do przygotowania dokumentu, a tym samym w toku analizy wykorzystywane są także specjalistyczne sprzęty, takie jak sondy oraz urządzenia pomiarowe. Dopiero na podstawie szczegółowej analizy specjaliści sporządzają opinię dendrologiczną, która może następnie posłużyć jako podstawa do zwiększenia bezpieczeństwa miejsca, w który znajdują się drzewostany.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych
Szkółki drzew, krzewów
woj. wielkopolskie62-620 Babiak, Wojska Polskiego 1
-
Florek Szkółka drzew i roślin Magdalena Łukasik
Szkółki drzew, krzewów
woj. dolnośląskie55-095 Pasikurowice, Jarzębinowa 4