Kiedy skorzystać z pomocy leśnika? Usługi w zakresie leśnictwa
Kontrolę nad polskimi lasami sprawuje Państwowe Gospodarstwo Leśne. Tak zwane Lasy Państwowe wchodzą w skład Skarbu Państwa. Wyjątkiem są Parki Narodowe. Współpracują z nimi leśniczy, którzy kontrolują prace w zakresie leśnictwa oraz podlegającemu mu nadleśnictwie, który zajmuje tereny nawet do 20 tysięcy hektarów. Czym się dokładnie zajmuje leśniczy i jakimi cechami powinien się wyróżniać? Czym się różni od leśniczego? Kiedy warto skorzystać z jego pomocy?
Kim jest właściwie leśniczy? Charakterystyka zawodu
Leśniczym zostaje osoba po studiach leśniczych, która wykonuje obowiązki w dziedzinie hodowli, ochrony czy użytkowania lasów, a także ma wiedzę w zakresie nasiennictwa. Organizuje leśne szkółki oraz takie akcje jak na przykład sprzątanie leśnych terenów zniszczonych żywiołowymi klęskami. Jest pracownikiem Lasów Państwowych. Wyróżnia się wiedzą w dziedzinie:
Przeczytaj również: Stan gospodarki leśnej w Polsce
- Gatunków roślin – w zakresie ochrony i rozpoznawania
- Chorób – diagnozowania schorzeń u zwierząt i roślin
- Hodowli
- Zabiegów profilaktycznych – zabezpieczających przed na przykład pożarami
- Pracami pomiarowymi oraz inwentaryzacyjnymi
Dobry technik leśnik wykazuje się odpowiednią kondycją i fizyczną sprawnością. Prowadzi działalność związaną z otrzymywaniem wyrobów z drzew, a także ubocznych użytków. Chroni rośliny przed działaniem szkodliwych owadów na przykład przez stosowanie pułapek. Zabezpiecza zwierzęta przed kłusownikami i oznacza drzewa przeznaczone do wycinki. Dodatkowo zajmuje się organizacją czynności obejmujących łowiectwo czy rekreację i zagospodarowaniem terenu. Chroni glebę oraz leśne wody. Zakres obowiązków określa dokładnie ustawa o lasach z dnia 28 września 1991 roku.
Zakres działań leśnictwa, czyli kiedy skorzystać z pomocy
W skład usług leśnictwa zalicza się:
- Wycinkę drzew – obejmuje przycinanie, cięcie, ścinanie oraz prace wysokościowe
- Zrywanie drewna – użytkowego i tartacznego za pomocą wysokiej klasy narzędzi
- Hodowlę leśnych terenów – między innymi sadzenie koszenia i czyszczenie
- Pielęgnację – prowadzone na koronach drzew
Z kolei do oferty zakładów usług leśnych należy wycinka problematycznych drzew, rekultywacja gruntów, mulczowanie obszaru czy wykonanie orki za pomocą pogłębiacza. Ponadto możliwe jest skorzystanie z opcji mechanicznego otrzymywania i zrywki drewna czy zalesienia i wdrożenia ogrodzenia przy porolnych gruntach.
Czym się różni leśnik od leśniczego?
Leśnikiem określa się osobę po ukończonych studiach leśniczych, która wykonuje pracę w Państwowych Lasach. Może zajmować różne stanowiska, na przykład być:
- Referentem – wykonywać biurową pracę i specjalizować się w danym temacie z dziedziny gospodarki leśnej. Jest upoważniony do munduru oraz noszenia służbowych oznak
- Leśnym strażnikiem – działającym w terenie
- Podleśniczym – zastępcą leśnika
- Nadleśniczym
- Zastępcą nadleśniczego
- Inżynierem – kontrolującym pracę nadleśniczego i zastępcy
Leśnik to zatem jedno ze stanowisk leśniczych. Jego praca polega na kontroli wybranego obszaru lasu. Zarówno leśnik, jak i podleśniczy pracują w terenie. Dodatkowymi stanowiskami są: nadleśniczy, jego zastępca oraz inżynier nadzoru. Inżynier odpowiada za sprawdzanie pracy osób działających w nadleśnictwie.
Ile zarabia leśniczy? Koszty usługi
Wykonywanie zawodu związanego z leśnictwem to praca dla osób, które mają odpowiednie wykształcenie. Wymaga nie tylko zwykłych 40 godzin tygodniowo wykonywania obowiązków, ale także często potrzebna jest praca w trybie nocnym czy w święta. Wysokość zarobków zależy od pozycji oraz doświadczenia. Minimalna stawka wynosi około 2900 złotych. Zarobki leśniczego dochodzą nawet do 5800 złotych brutto. Doświadczony specjalista może zarobić nawet 7000 złotych brutto. W efekcie nadleśniczy może zarobić nawet ponad 17 tysięcy złotych brutto. Uzupełnieniem wynagrodzenia są różnego typu premie.
W przypadku usług leśnych i prac z drzewami, w związku ze średnicą pnia za sztukę do 20 centymetrów zapłacisz 50 złotych. Średnica ponad 30 centymetrów to koszt 100 złotych, ponad 40 to 130 złotych, a ponad 80 centymetrów to około 200 złotych. Warto jednak zapoznać się z pełnymi cennikami dostępnymi na stronach internetowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana