Jakie rusztowanie wybrać do samodzielnego remontu domu?
Samodzielny remont domu nie jest niczym niezwykłym. Szczególnie wtedy, gdy właściciel posiada umiejętności pozwalające na wykonanie prac remontowych bez konieczności zatrudniania ekipy budowlanej. Jednak prócz zdolności potrzebne są także odpowiednie narzędzia. Niektóre z nich, zwłaszcza te specjalistyczne należy zakupić lub wypożyczyć. Tak jest m.in. z rusztowaniami. Czym zatem kierować się przy wyborze rusztowania do samodzielnego remontu domu?
Czy w trakcie samodzielnego remontu domu warto korzystać z rusztowania?
Wiele osób, nawet tych, które nie posiadają wykształcenia budowlanego, potrafi samodzielnie przeprowadzić szereg prac remontowych przy własnym domu. Dzięki temu oszczędzają na kosztach firm remontowych, a te do najniższych nie należą. Planując samodzielny remont, dobrze jest przeanalizować zakres prac budowlanych pod kątem narzędzi i urządzeń, które będą przydatne w jego trakcie. Dotyczy to szczególnie prac wykonywanych na wysokości np. malowanie elewacji, komina, czy remont dachu. Dotarcie do tych miejsc i bezpieczne wykonanie robót będzie wymagało zastosowania odpowiedniego sprzętu. Do stosunkowo drobnych napraw można wykorzystać drabinę, ale w przypadku poważniejszych prac remontowych nie jest to rozwiązanie zbyt bezpieczne i znacznie lepiej sprawdzi się rusztowanie. Jak wyjaśnia ekspert firmy Euro Rusztowania z Wrocławia oferującej sprzedaż i wynajem różnego typu rusztowań:
Osoby wykonujące samodzielny remont domu, czasami w ramach szukania dodatkowych oszczędności do prac na wysokości używają drabiny. Rozwiązanie to jest tylko pozornie bardziej oszczędne, ponieważ drabina nigdy nie zapewni takiego komfortu i bezpieczeństwa pracy jak rusztowanie. Jego stabilna konstrukcja oraz odpowiednio zaaranżowana przestrzeń robocza umożliwia swobodny dostęp do wszystkich miejsc budynku, które wymagają remontu. Dzięki temu potrzebne naprawy można przeprowadzić dokładnie i bez pośpiechu. Wygodę pracy podnosi fakt, że wszystkie materiały, przyrządy i akcesoria niezbędne do pracy mamy zawsze w zasięgu ręki. Dodatkowo, gdy zajdzie taka potrzeba możemy poprosić o pomoc inne osoby. Poza tym rusztowania wyposażone są w odpowiednie zabezpieczenia gwarantujące bezpieczeństwo osób na nich pracujących. Natomiast różnorodność modeli rusztowań pozwala dopasować wariant tych konstrukcji do specyfiki i zakresu prac, jakie zamierzamy wykonać.
Czym kierować się przy wyborze rusztowania do samodzielnego remontu domu?
Z uwagi na fakt, że prace remontowe wymagające zastosowania rusztowania zazwyczaj wykonywane są raz na kilka lat, najbardziej ekonomiczne wydaję się jego wypożyczenie. Większość firm świadczących takie usługi zapewnia również transport rusztowania do klienta, jego montaż i demontaż. Wypożyczając rusztowanie, warto przede wszystkim wziąć pod uwagę zakres prac, jakie będą wykonywane i na tej podstawie wybrać rusztowanie o odpowiedniej wysokości, długości i szerokości pomostów roboczych. Parametry te mają decydujący wpływ na szybkość, dokładność i komfort wykonywanych prac. Jeśli teren wokół naszego domu jest równy i utwardzony warto wypożyczyć uniwersalne rusztowania jezdne. Charakteryzują się one tym, że można je przemieszczać bez konieczności demontażu. Dzięki temu wykorzystując tylko jedno rusztowanie, można dokonać wszystkich niezbędnych remontów. Korzystając z takiego rozwiązania, ponosimy także mniejsze koszty wypożyczenia niż w przypadku bardziej rozbudowanych konstrukcji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana