Jakie parametry powinno mieć dobre drewno konstrukcyjne?
Produkcja drewna jest integralną i ważną częścią polskiej gospodarki. Jednym z najważniejszych aspektów produkcji drewna jest wytwarzanie drewna konstrukcyjnego, które odgrywa istotną rolę przede wszystkim w sektorze budowlanym. W tym artykule poznamy, czym jest drewno konstrukcyjne, jak się je produkuje i jakie ma parametry.
Czym jest drewno konstrukcyjne?
Drewno konstrukcyjne to drewno, które jest wykorzystywane do budowy budynków i innych obiektów. Ma ono określone parametry, które muszą być spełnione, aby zapewniać solidne wsparcie konstrukcjom budowlanym. O jakości drewna konstrukcyjnego decyduje jego skład, w tym liczba sęków i kierunek słojów, a także odpowiednie parametry wilgotnościowe. Charakteryzuje się ono wysoką wytrzymałością i odpornością na działanie czynników atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne. W Polsce najczęściej stosowanymi gatunkami drewna konstrukcyjnego są sosna i świerk.
Przeczytaj również: Po czym poznać drewno konstrukcyjne dobre jakościowo?
Tartaki a produkcja drewna konstrukcyjnego
Produkcja drewna konstrukcyjnego odbywa się przede wszystkim w tartakach, ale również w innych zakładów przetwórczych. Drewno pozyskane po ścięciu drzew, które osiągnęły dojrzałość, przetwarzane jest w tartakach na drewno o różnych rozmiarach i kształtach odpowiednich dla zastosowań dla budownictwa lub przemysłu meblowego. Dobrym przykładem jest działający w Wielkopolsce niedaleko Swarzędza skład drewna Tartak Garby, który zajmuje się sprzedażą drewna – kantówek o prostokątnym przekroju w różnych rozmiarach. oraz odpowiednio obrabianych i konfekcjonowanych desek szalunkowych, podłogowych, listew, łat oraz innych produktów.
Przeczytaj również: Jaka dbać o drewnianą altanę ogrodową?
Parametry drewna konstrukcyjnego
Drewno konstrukcyjne charakteryzować się musi odpowiednią wytrzymałością, sztywnością i stabilnością wymiarową. Musi mieć również niską zawartość wilgoci, zbliżoną do około 12%. Zbyt wilgotne drewno może ulegać bowiem deformacjom, z kolei zbyt suche staje się kruche i łatwo ulega pęknięciom. Dlatego też kontrolowanie i utrzymywanie właściwej wilgotności jest kluczowe dla zachowania trwałości i jakości drewnianych konstrukcji. Drewno pozbawione powinno być takich wad jak sęki, rozłamy czy pęknięcia. Gęstość drewna i kierunek słojów również odgrywają rolę w jego ogólnej ocenie. Spełnienie tych parametrów jest kluczowe dla zapewnienia wysokiej jakości drewna konstrukcyjnego.
Przeczytaj również: Sortownicza klasyfikacja drewna konstrukcyjnego
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana