Jak zbudowana jest sauna fińska?
Finowie słyną ze swojego zamiłowania do saun. Można uznać, że to właśnie kraje skandynawskie są kolebką tej praktyki i to dzięki nim sauny stają się coraz popularniejsze w całej Europie. Nic dziwnego, że coraz więcej ludzi decyduje się na budowę domowych saun, które regularnie używane przynoszą znakomite korzyści zdrowotne dla naszego organizmu. Jednym z najpopularniejszych rodzajów jest sauna fińska, która charakteryzują się konkretną budową i sposobem działania.
Czym charakteryzuje się sauna fińska?
Sauna fińska jest tradycyjną sauną suchą, co oznacza, że panuje w niej wysoka temperatura, przy jednocześnie bardzo niskiej wilgotności. Podstawowym urządzeniem jest piec wyposażony w grzałki elektryczne, które nagrzewają specjalne kamienie znajdujące się w środku. Co jakiś czas, aby zwiększyć wilgotność pomieszczenia, kamienie polewa się wodą. Wnętrze sauny fińskiej wykonane jest z drewna. Najczęściej do jej budowy wykorzystuje się świerk skandynawski lub jodłę kanadyjską. Istotne jest, aby ściany były szczelnie wykonane, dlatego decydując się na domową saunę, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. W Wielkopolsce firma Carpenter specjalizuję się w budowie saun fińskich, które wykonuje z dokładnością i skutecznością działania. Dzięki czemu gwarantuje wykonanie projektu na najwyższym poziomie jakości.
Sauna fińska — podstawowe elementy budowy
Ten popularny typ sauny musi mieć minimalnie 2 metry wysokości, a jej pomieszczenie zasilanie prądem trójfazowym. Dodatkowo ze względów bezpieczeństwa, drzwi powinny być otwierane na zewnątrz. Pomieszczenie musi być wentylowane. Sauna fińska powinna mieć podłogę odporną na wilgoć, dlatego do najbardziej popularnych należy terakota. Oświetlenie zapewniają żarówki odporne na działania wysokiej temperatury, które muszą być umieszczone w odpowiedniej odległości od sufitu. Izolacja saun fińskich nie powinny być nigdy wykonywana za pomocą płyt styropianowych, ponieważ jest to materiał bardzo słabo odporny na wysokie temperatury. Warto również pamiętać, że pomieszczenie sauny fińskiej musi być dobrze wentylowane.
Sauna fińska spełnia określone warunki budowy. Charakteryzuje się przede wszystkim drewnianym wykończeniem oraz odpowiednio dobranymi materiałami. Sucha sauna ze względu na wysoką temperaturę, a bardzo niską wilgotność, musi być zbudowana ze szczególną starannością. Dobrze jest, decydując się na jej budowę, zaczerpnąć pomocy u specjalistów, którzy zagwarantują rzetelne wykonanie projektu, z najwyższym standardem użytkowania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana