Jak wybrać odpowiednie materiały ścierne do drewna?

Aby wybrać odpowiednie materiały ścierne do drewna, trzeba zwrócić uwagę na wiele czynników: od gatunku i przede wszystkim twardości obrabianego surowca, poprzez jego wykończenie, aż po rodzaj oraz zakres planowanej obróbki. Na rynku istnieje bardzo wiele produktów, przeznaczonych do rozmaitych zastosowań. W tym artykule radzimy, w jaki sposób dobrać je do swoich potrzeb.
Obróbka ręczna, czy przy pomocy szlifierki?
W pierwszej kolejności trzeba zdecydować, czy ma się zamiar obrabiać drewno ręcznie, czy przy pomocy odpowiedniego urządzenia. Użycie szlifierki zapewnia szybszą pracę i większą wydajność, dlatego warto z niej skorzystać w przypadku trudniejszej, bardziej zaawansowanej obróbki. Szlifowanie ręczne przekłada się z kolei na delikatność oraz dokładność, doskonale sprawdza się również w przypadku polerowania. Stanowi najlepszy wybór w przypadku stosunkowo drobnych prac, które wymagają wyjątkowo dużej precyzji.
Ścierniwo do użytku ręcznego przyjmuje postać wygodnych arkuszy. W przypadku obróbki mechanicznej forma materiału musi zostać dobrana do konkretnego narzędzia. Wybór jest niezwykle szeroki: firma Pferd-VSM, jeden z czołowych sprzedawców materiałów ściernych, dostarcza swoje produkty w postaci rolek oraz pasów do szlifierek taśmowych, krążków ściernych do urządzeń mimośrodowych, a także tarczy wykorzystywanych w szlifierkach kątowych. Popularnymi rozwiązaniami są również trzpienie frezarskie do szlifierek prostych oraz specjalne raszple i pilniki do drewna.
Jakie znaczenie ma gradacja materiału ściernego?
Jednym z najważniejszych parametrów każdego materiału ściernego jest jego gradacja. Za tym określeniem kryje się wielkość zastosowanych ziaren, zazwyczaj ceramicznych, korundowych lub wykonanych z węglika krzemu. Im gradacja jest mniejsza, tym ziarna są większe, a obróbka agresywniejsza i bardziej wydajna, niestety kosztem obniżonej dokładności. Wysoka gradacja oznacza zaś wolniejsze, ale również o wiele delikatniejsze szlifowanie przy zachowaniu bardzo dużej precyzji.
Szlifowanie należy rozpocząć od materiału o niskiej gradacji. Sprawdzi się on doskonale podczas wstępnej obróbki, usuwania największych nierówności i nadawania szlifowanemu obiektowi właściwego kształtu. Przydadzą się również podczas usuwania z niego resztek farby i lakieru. Wraz z kolejnymi etapami szlifu można stosować materiały ścierne o coraz drobniejszym kształcie, pozwalające na większą dokładność i służące do delikatnego wygładzania oraz wyrównywania powierzchni. Im mniejsze są detale wymagające obróbki, tym bardziej precyzyjnego powinno się użyć narzędzia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Fanmet Marzena Araźna
Narzędzia - produkcja, hurt
woj. mazowieckie03-531 Warszawa, św. Wincentego 46
-
Metalex Firma wielobranżowa Sebastian Biesiadecki
Narzędzia
woj. śląskie41-303 Dąbrowa Górnicza, Laski 125A