Jak właściwie pielęgnować meble drewniane?
Meble z drewna są chętnie kupowane do wnętrz utrzymanych w różnych stylach, ponieważ dodają każdemu pomieszczeniu niezaprzeczalnego uroku i stwarzają przytulną atmosferę. Cieszą się również opinią mebli o wyjątkowej trwałości, znacznie przewyższającej właściwości odpowiedników ze sklejki. Drewno to szlachetny materiał, który faktycznie jest w stanie nienagannie służyć przez wiele lat, ale wymaga specjalnej pielęgnacji. W jaki sposób należy dbać o drewniane meble?
Regularne czyszczenie
Podstawowym elementem pielęgnacji mebli wykonanych z drewna jest utrzymanie ich w czystości. Okazuje się, że nie jest to wcale skomplikowany proces i nie wymaga dużego nakładu pracy.
Przeczytaj również: Jakie zalety mają meble drewniane?
Specjalista z firmy Meble K&D produkującej meble z litego drewna, mówi: Usuwanie kurzu z drewnianych mebli najlepiej wykonywać za pomocą miękkich ściereczek lub delikatnych gąbeczek, które nie pozwolą na zarysowanie powierzchni drewna. Można czyścić meble metodą na sucho, albo delikatnie zwilżyć ściereczkę wodą. Należy jednak pamiętać, że drewniane meble są wrażliwe na wilgoć, dlatego zbyt duża ilość wody podczas mycia może je uszkodzić. W związku z tym, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z nawilżonych ściereczek, przeznaczonych do pielęgnacji drewna.
Po usunięciu kurzu można zastosować specjalne preparaty do pielęgnacji mebli z drewna, które odpowiadają za ich połysk, nienaganną prezencję i wpływają na trwałość. Stosując mleczka do pielęgnacji drewna lub innego rodzaju środki, kluczową sprawą jest nakładanie preparatu na ściereczkę, a nie bezpośrednio na powierzchnię mebla.
Przeczytaj również: Jak można zaimpregnować drewniane meble?
Konserwacja
Raz na jakiś czas warto zastosować jedną z metod pielęgnacji i konserwacji drewna, do których należą: olejowanie, lakierowanie i woskowanie. Olejowanie nadaje drewnu połysk, a dodatkowo wykazuje działanie antystatyczne. Pozwala również na uwydatnienie koloru mebla i podkreślenie struktury słojów. Decydując się na użycie olejów należy dobrać preparat konkretnie do rodzaju drewna, z którego wykonane są meble.
Przeczytaj również: Na czym polega urok mebli drewnianych?
Bardziej skomplikowaną metodą konserwacji jest lakierowanie. Na powierzchnię mebla rozprowadza się lakier, dzięki czemu uzyskuje się cienką, przezroczystą powłokę, która nadaje nieskazitelny wygląd i chroni meble. W celu uniknięcia pękania lakieru należy okresowo powtarzać zabieg lakierowania.
Woskowanie zabezpiecza meble drewniane i pozwala na uzyskanie połyskliwego efektu. Chociaż wosk jest przystosowany do wykorzystywania do każdego rodzaju drewna, nie należy na niego nakładać innego rodzaju ochronnych powłok.
Uważne użytkowanie
Równie istotne jest świadome korzystanie z mebli na co dzień. Drewno nie jest odporne na działanie podwyższonych temperatur, dlatego nie należy ustawiać ich w pobliżu grzejników. Z tego samego powodu ustawianie bezpośrednio na drewnianych stołach kubków z gorącymi napojami lub talerzy i misek z ciepłym jedzeniem, jest niewskazane. Pod naczynia należy położyć specjalną podkładkę.
Zwrócić uwagę należy także na możliwość wystąpienia przebarwień po kontakcie drewna z silnie barwiącym napojem. W związku z tym lepiej uważać na przypadkowe rozlanie wina lub soku z czerwonej porzeczki na powierzchnię drewnianego mebla.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana