Jak przewieźć piasek?

Przewożenie towarów sypkich może być dla wielu nie lada wyzwaniem. Są one niezwykle popularne, gdyż najczęściej stanowią podstawę wyposażenia placów budów. Zaliczyć do nich można nie tylko piasek, ale też cement, grys, żwir czy tłuczeń drogowy. Wymagają one specjalnych warunków nie tylko w zakresie dopasowania pojazdu i sposobu załadunku, ale też temperatury. O czym należy pamiętać podczas przewozu piasku? Wyjaśniamy.
Jak przewozić materiały sypkie – w tym piasek?
Materiały sypkie można przewozić luzem bądź też odpowiednio je zapakować. Najpopularniejszymi rozwiązaniami są worki, skrzynie, beczki oraz kontenery. Warto wiedzieć, że możne je transportować na wiele sposobów. W zależności od wielkości załadunku może to być nie tylko samochód samowyładowczy lub wywrotka, ale też kolej. W pierwszym przypadku są wykorzystywane samowyładowcze wagony odkryte, potocznie zwane węglarkami (służą bowiem głównie do przewozu węgla). W zależności od rodzaju surowca pomocne mogą być również wagony z wyodrębnionymi zbiornikami.
Popularną formą transportu piasku jest również droga morska i rzeczna. W tych wariantach konieczne jest również zadbanie o odpowiednie zabezpieczenie ładunku przed przesypywaniem podczas kołysania statku i barki. W tym celu są stosowane specjalistyczne przegrody przeciwprzesypowe.
Transport drogowy
Materiały sypkie na teren placów budowy są najczęściej dostarczane przy użyciu transportu drogowego. W tym celu wykorzystuje się głównie jednokomorowe lub wielokomorowe silosy. Tego typu rozwiązania są stosowane głównie w przypadku przewozu mąki czy pasz. Pomimo swojej wielkości, każdorazowo po rozładowaniu ładunku muszą zostać odpowiednio wyczyszczone, zgodnie z obowiązującymi zasadami.
Ciężkie surowce, takie jak piasek, ale też żwir, zboże, węgiel i inne, mogą być przewożone przy wykorzystaniu samochodów z nadwoziem samowyładowczym – wyjaśnia ekspert z P.T.U.H. MARTRANS. Dodaje, że należy również zadbać o ich ochronę przed zawilgoceniem. Są one wyjątkowo wrażliwe na wodę i wysoki poziom wilgotności, które powodują ich zbrylanie się czy też rozwój pleśni, grzybów i innych szkodliwych drobnoustrojów. Transportując tego typu surowce, koniecznie należy właściwie zabezpieczyć je przed rozpyleniem, zwietrzeniem i samozapłonem.
Przewożąc materiały przy wykorzystaniu silosów, należy również zadbać o obecność podnośnika hydraulicznego czy też leja zsypowego na miejscu rozładunku. Maszyny te pozwalają sprawnie opróżnić zbiornik z zawartości. W przypadku samochodów samowyładowczych najlepszych rozwiązaniem są przyczepy tylnozsypowe i bocznozsypowe, które nie wymagają do rozładunku użycia dodatkowych rozwiązań.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Firma Kubik Bogdan Powała
Drewno, drzewne artykuły
woj. mazowieckie05-126 Nieporęt, Jana Kazimierza 235
-
Wood Construction - Cieszyńskie Domy z Bali Łukasz Michałek
Domy drewniane
woj. śląskie43-474 Koniaków 549