Jak prawidłowo olejować drewno?
Drewno to materiał, który wymaga szczególnej uwagi, aby można było zachować jego naturalne piękno i trwałość na długie lata. Właśnie dlatego warto poznać tajniki olejowania drewna. W dzisiejszym artykule przybliżymy Wam ten proces, omawiając najważniejsze aspekty związane z technikami pielęgnacyjnymi i doborem odpowiedniego oleju do impregnacji drewna.
Dobór odpowiedniego oleju do impregnacji drewna
Olejowanie drewna to proces, który ma na celu zabezpieczenie powierzchni przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć czy promieniowanie UV. Aby osiągnąć ten cel, niezbędne jest użycie odpowiedniego oleju do impregnacji drewna. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów olejów przeznaczonych do tego celu, a wybór odpowiedniego produktu zależy od kilku czynników. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na rodzaj drewna, który planujemy zaimpregnować. Co istotne, na rynku znajdziemy zarówno oleje syntetyczne, jak i naturalne. Należy jednak korzystać wyłącznie z produktów od sprawdzonych dostawców, producent farb i olejów marki LEINOS Naturfarben.
Przeczytaj również: Ile czasu trwa budowa domu szkieletowego?
Przygotowanie powierzchni do olejowania
Przed nałożeniem oleju do impregnacji drewna, powierzchnia powinna być odpowiednio wyszlifowana papierem ściernym o gradacji co najmniej 120. W następnej kolejności należy oczyścić ją dokładnie z kurzu i brudu za pomocą miękkiej szczotki lub ściereczki. Po oczyszczeniu powierzchni warto jeszcze sprawdzić, czy drewno jest odpowiednio wysuszone. Nie może być ono ani zbyt wilgotne, ani zbyt suche. Gdy zaimpregnujemy tak przygotowane drewno, warstwa ochronna będzie znacznie szczelniejsza i trwalsza.
Przeczytaj również: Po czym poznać wytrzymałe sztachety ogrodzeniowe?
Technika nanoszenia oleju
Ostatnim etapem procesu olejowania drewna jest właściwe nanoszenie oleju na powierzchnię. Jedną z najpopularniejszych metod jest nakładanie oleju za pomocą pędzla lub wałka. Ważne jest, aby nanosić olej do drewna cienkimi warstwami, równomiernie rozprowadzając go na całej powierzchni. Aby zapobiec powstawaniu plam przy nakładaniu oleju, należy zebrać ewentualny jego nadmiar po 15-20 minutach od aplikacji. Po około 24 godzinach schnięcia można nakładać kolejną warstwę.
Przeczytaj również: Na co zwrócić uwagę przy zakupie wyrzynarki do drewna?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana