Jak powstaje drewniana klejonka?

Klejonka to wysokiej jakości produkt drzewny o szerokim zastosowaniu, charakteryzujący się stabilnością wymiarów, doskonałymi parametrami wytrzymałościowymi i wyjątkową estetyką. Drewno klejone stosowane w budownictwie stanowi doskonałą alternatywę dla żelbetu i stali, a także innych materiałów konstrukcyjnych. Jak powstaje drewniana klejonka? Na to oraz na inne pytania, odpowiemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.
Najpopularniejszym rodzajem drewna klejonego jest klejonka trójwarstwowa. Jak powstaje? Pierwszy etap to odpowiednie przygotowanie drewna, polegające na przekształceniu go w bloki o jednakowych wymiarach. W specjalnych suszarniach tarcica poddawana jest obróbce termicznej – wilgotność desek nie może przekraczać 12%. Kolejnym etapem jest wykonanie tak zwanych mikrowczepów – łączeń w formie zębów, na które nakładany jest klej – dzięki nim deski są dłuższe i wytrzymałe. Następny etap prac ma na celu uzyskanie materiału o identycznej grubości – tym razem klej nakładany jest po bokach. Tak przygotowane deski ustawiane są prasie, która z odpowiednio dużą siłą je dociska. Ściśnięte deski pozostawiane są do całkowitego wyschnięcia kleju.
Czym charakteryzuje się klejonka?
Klejonka drewniana to popularny materiał konstrukcyjny, posiadający szereg zalet i unikatowych właściwości. Ten naturalny materiał wyróżnia się niewielką wagą, doskonałą termoizolacyjnością i wyjątkową wytrzymałością. Ponadto, dzięki zastosowaniu odpowiedniego zabezpieczenia w formie suszenia i impregnacji, klejonka jest materiałem odpornym na wilgoć oraz na działanie innych czynników zewnętrznych. Wysokiej jakości klejonka drewniana charakteryzuje się niską podatnością na pęknięcia, wyginanie czy wypaczenia. Godną polecenia firmą, specjalizującą się w produkcji konstrukcji drewnianych oraz w sprzedaży drewna – w tym także klejonki, jest zakład MARWER, świadczący swoje usługi dla klientów i firm na terenie województwa wielkopolskiego.
Przeczytaj również: Jakie wyroby można pozyskać w składzie drewna?
Zastosowanie klejonki
Klejonka jest produktem o szerokim zastosowaniu – wykorzystywana jest najczęściej w branży budowlanej i wykończeniowej – w tym między innymi do budowy konstrukcji wielkowymiarowych, profilowanych oraz dachowych. Z klejonki powstają elementy, takie jak: więźby dachowe, wiązary oraz belki. Ale nie tylko! Klejone drewno wykorzystywane jest również do produkcji podłóg, schodów, stolarki okiennej i drzwiowej. Klejonka drewniana to doskonała alternatywa dla litego drewna również w branży meblarskiej – powstają z niej bowiem wytrzymałe i trwałe meble i blaty.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Montaż Tarasów i Elewacji Kompozytowych - Don Montero
Budowlane materiały - elewacyjne
woj. wielkopolskie60-762 Poznań, Kossaka 22 lok. 2