Jak należy przygotować drewno do produkcji podzespołów meblowych?

Meble to w większości produkty, które powstają z drewna lub jego połączenia z innymi tworzywami. Ich właściwe zaprojektowanie to połowa sukcesu. Ważne jest także przygotowanie surowców i poszczególnych elementów. Zastanawiasz się, jak to dokładnie wygląda w praktyce? Często, zanim powstaje mebel, drewno przechodzi długą obróbkę. Zobacz, co warto wiedzieć na ten temat.
Przygotowanie drewna do produkcji mebli
Drewno, jako materiał pochodzenia naturalnego, pozyskuje się z lasów, podczas zorganizowanych wycinek. W kraju zamówienia realizuje się za pośrednictwem Lasów Państwowych, które w tym celu przygotowują specjalne tereny, gdzie sadzone są drzewa pod wycinkę. Pozyskany materiał trafia do tartaków, a tam rozpoczyna się jego przygotowanie do dalszej obróbki. Jest to najwcześniejszy proces, gdzie drewno pozostawiane jest do wyschnięcia. Wówczas nabiera:
- trwałości,
- twardości.
W przypadku mebli, które wykonuje się z litego drewna, bardzo ważne będzie wykorzystanie desek oraz listw. Jak podkreślają specjaliści z takich firm, jak JAWOR POLSKA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ, również wióry z wyschniętego drewna są cennym materiałem. To właśnie z nich powstają płyty wiórowe, odpowiednio sprasowane z żywicą i docięte. Z nich tworzy się część mebli. Jednymi z najczęściej wykorzystywanych materiałów jest drewno sosnowe oraz bukowe najwyższej jakości.
Zanim z gotowego materiału zaczną powstawać meble oraz kije do szczotek, trzonki, drążki i inne podzespoły do łączenia elementów meblowych, konieczne jest wykonanie obróbki materiału. W tym celu stosuje się między innymi frezowanie oraz heblowanie. Przygotowane drewno następnie trafia do zakładu stolarskiego, gdzie na podstawie wcześniej przygotowanych planów powstają poszczególne elementy mebli i ich łączników.
Dodatkowe zabezpieczenie elementów drewnianych
Żeby uzyskać wysoką odporność drewna, konieczne jest jego odpowiednie zabezpieczenie. Brak odpowiedniego wzmocnienia może spowodować jego ponowne zawilgocenie, a to prowadzi do pękania. Drewno pokrywa się więc zwykle lakierem bezbarwnym. Jest to skuteczna metoda, a w przeciwieństwie do malowania czy oklejania pozwala na zachowanie naturalnego wyglądu.
Należy pamiętać, że meble drewniane to nie tylko widoczne elementy, ale również wszelkiego rodzaju łączniki czy inne części wzmacniające konstrukcje. Ich produkcja jest równie istotna. Niska jakość ich wykonania może powodować pękanie, a to będzie się przekładać na całościową wytrzymałość mebli drewnianych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo Usługowe Antonina Górska
Meble - ogrodowe
woj. pomorskie84-230 Rumia, Rodziewiczówny 22
-
Mel Producent mebli na zamówienie. Szafy Garderoby Kuchnie
Meble - na zamówienie
woj. mazowieckie05-092 Łomianki, Pancerz 9