Jak konserwowane jest drewno na budowę domów z bali?
Rosnące zainteresowanie domami drewnianymi wynika nie tylko z wysokiej estetyki takich budynków, ale przede wszystkim z coraz lepszego zrozumienia technologii ich budowy. Jeszcze do niedawna w Polsce panowało przekonanie, że domy z drewna są nietrwałe, łatwopalne i szybko niszczeją pod wpływem oddziaływania warunków pogodowych. W praktyce okazuje się, że dobrze zabezpieczone drewno jest doskonałym materiałem budowlanym.
Obecnie domy z drewna produkuje się w dwóch głównych technologiach: szkieletowej i z bali. W niniejszym tekście skupimy się na kwestiach związanych z konserwacją drewna wykorzystywanego do budowy góralskich domów z bali.
Przeczytaj również: Na czym polega impregnacja drewna?
Drewno do budowy domu
Naturalne drewno rzeczywiście jest podatne na niszczące działanie wilgoci, ostrego słońca i ognia. Dlatego do budowy domów używa się wyłącznie niektórych, najmocniejszych gatunków. Bale poddawane są selekcji pod kątem jakości, a następnie poddawane wieloetapowej obróbce, dzięki której wzrasta ich odporność na najbardziej szkodliwe czynniki.
Przeczytaj również: Cechy drewna opałowego
Do budowy naszych domów wykorzystujemy mocne, dobrze wysuszone drewno, które następnie poddajemy dokładnej obróbce mechanicznej i chemicznej – opowiada nasz rozmówca z firmy MARUX. Bale są najpierw docinane do wymaganych rozmiarów, a następnie heblowane. Gładkie, równe wykończenie powierzchni elementów drewnianych służy nie tylko estetyce, ale przede wszystkim stanowi pierwszą barierę przed wnikaniem wilgoci i zmniejsza podatność na zapalenie. Po obróbce mechanicznej przychodzi czas na chemiczną konserwację drewna. Bale są nasączane preparatami, które dodatkowo zabezpieczają drewno przed wilgocią i ogniem, ale też ostrym słońcem oraz korozją biologiczną, czyli m.in. przed działalnością szkodników, rozwojem grzybów czy pleśni.
Konserwacja domu z bali
Na trwałość drewnianego budynku duży wpływ ma również projekt domu. Konstrukcja powinna być zaplanowana tak, by chronić drewniane ściany przed niszczącymi czynnikami, a więc wodą opadową i ostrym słońcem. Ważne jest zatem prawidłowe poprowadzenie rynien – by deszcz z dachu nie spływał bezpośrednio na ściany oraz zachowanie odpowiedniego spadku dachu – aby nie obciążać nadmiernie więźby gromadzącym się śniegiem.
Przeczytaj również: Jak pielęgnować drzwi z drewna?
Gotowy dom wymaga dalszej konserwacji. Bezpośrednio po wzniesieniu budynku na placu budowy wykonuje się wstępną impregnację i ewentualnie malowanie ścian. Po kilku latach zabiegi będzie trzeba powtórzyć. Dobrą praktyką jest coroczne sprawdzanie stanu ścian zewnętrznych, najlepiej na wiosnę. Jeżeli dostrzeżesz niepokojące zmiany na powierzchni drewna, będziesz musiał zdecydować, czy odnowić ochronę w jednym miejscu, czy też od razu zaimpregnować cały dom. Przed nałożeniem nowych powłok ochronnych nie zapomnij o dokładnym oczyszczeniu drewna, szczególnie jeśli zauważyłeś na nim oznaki pleśni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana