Jak dobrać odpowiednie słupki ogrodzeniowe?

Funkcjonalne ogrodzenie składa się z kilku podstawowych elementów, a jednym z nich są słupki ogrodzeniowe. To od ich jakości zależeć będzie trwałość i estetyka całej konstrukcji, dlatego warto poznać je nieco bliżej. W tym artykule przyglądamy się więc tym produktom, wyjaśniając, o czym powinieneś pamiętać, wybierając słupki do ogrodzenia własnej posesji.
Z jakiego materiału słupki wybrać?
Jest to pierwsze pytanie, które powinniśmy sobie zadać na etapie planowania ogrodzenia. Możemy wybierać pomiędzy kilkoma materiałami, z czego każdy posiada unikalne właściwości. Najbardziej podstawowym rozwiązaniem są produkty drewniane, charakteryzujące się atrakcyjnym wyglądem. Niestety jednak wymagają one regularnej impregnacji, nie utrzymają też zbyt ciężkiego ogrodzenia. Znacznie popularniejsze są więc metalowe słupki ogrodzeniowe, wykonane na przykład z ocynkowanej stali. Sprawdzą się przy niemal każdym rodzaju ogrodzenia, a dodatkowo posłużą nam przez lata, nie potrzebując żadnych zabiegów konserwacyjnych. Nie stosuje się ich jednak chociażby do stworzenia ogrodzeń kutych, z uwagi na nietypową stylistykę tych konstrukcji. W ich przypadku lepiej postawić na słupki kamienne ewentualnie można zastąpić je modelami ceglanymi. Na rynku znajdziemy jeszcze słupki betonowe, wykorzystywane głównie przy budowie ogrodzeń systemowych. Niestety nie mogą one pochwalić się zbytnimi walorami estetycznymi, cechuje je jednak dość duża wytrzymałość.
Przeczytaj również: Na co zwrócić uwagę przy zakupie wyrzynarki do drewna?
Wysokość i kształt słupków ogrodzeniowych
Gdy już wybierzemy najlepszy dla nas materiał, możemy przejść do określenia odpowiedniej wysokości. Dylemat ten należy jednak pozostawić specjalistom, na przykład producenta ogrodzeń panelowych Big-Stal, gdyż nie jest to zadanie łatwe. Trzeba tu bowiem uwzględnić, chociażby głębokość dołka na słupek, która liczy sobie od osiemdziesięciu do stu centymetrów, a konkretna wartość uzależniona jest od rodzaju ogrodzenia. Dodatkowo część słupka wznosząca się ponad grunt musi odpowiadać parametrom płotu, by osiągnąć stabilność konstrukcji. Ponadto tworzone ogrodzenie może wymagać stworzenia podmurówki, co również należy uwzględnić, określając wymaganą wysokość filarów. Na koniec skupmy się jeszcze na ostatnim z kluczowych parametrów, czyli kształcie słupków. Do stabilizacji płotu preferuje się bryły okrągłe, bądź prostokątne. Te drugie zwykle posiadają wymiary sześćdziesiąt na czterdzieści milimetrów, choć bez trudu znajdziemy też szersze propozycje. Z kolei przy montażu bramy producenci polecają modele kwadratowe, o przekroju sześćdziesiąt na sześćdziesiąt milimetrów.
Przeczytaj również: Po czym poznać wytrzymałe sztachety ogrodzeniowe?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Montaż Tarasów i Elewacji Kompozytowych - Don Montero
Budowlane materiały - elewacyjne
woj. wielkopolskie60-762 Poznań, Kossaka 22 lok. 2
-
Jacek Walterowicz Usługi Tartaczne Obróbka Drewna
Tartaki
woj. zachodniopomorskie74-200 Czarnowo 20