Jak dbać o podłogi drewniane, aby zachwycały swoim wyglądem jak najdłużej?
Podłoga to niezmiernie ważny element każdego domu, a raz zainstalowana, powinna służyć nam przez wiele lat. Dotyczy to rzecz jasna funkcjonalności, ale równie ważne są względy estetyczne. W tym artykule podamy kilka sprawdzonych sposobów pielęgnacji drewnianych podłóg, dzięki którym posadzka będzie zachwycać swoim atrakcyjnym wyglądem wyjątkowo długo.
Regularne czyszczenie
By utrzymać drewnianą podłogę w doskonałym stanie, musimy na bieżąco usuwać z niej wszelkie zabrudzenia. Najczęściej winne uszkodzeniom są bowiem zalegające ziarenka piasku, powodujące niewielkie rysy. Na początku nawet ich nie dostrzeżemy, jednakże z czasem będą się one pogłębiać, a usunięcie ich nie jest już takie proste. Pamiętajmy więc o skrupulatnym odkurzaniu, a dodatkowo w okolicach drzwi wejściowych dobrze jest położyć niewielkie dywaniki. Wówczas to na nich pozostawimy większość zanieczyszczeń wniesionych z zewnątrz, a sama posadzka pozostanie czysta. Oprócz brudu, podłogom Gdynia wyjątkowo szkodzi wilgoć, gdyż wnika ona w strukturę drewna powodując odkształcenia materiału. Nie dopuszczajmy więc do zalania powierzchni, a jeśli już do niego dojdzie, od razu zetrzyjmy rozlany płyn. Zwracajmy na to uwagę również podczas mycia, unikając używania sporych ilości wody. Zamiast niej lepszym rozwiązaniem są profesjonalne środki czyszczące, które nie powinny wyrządzić jakichkolwiek szkód.
Przeczytaj również: Trendy w aranżacji wnętrz: jakie podłogi drewniane są obecnie najmodniejsze?
Właściwa konserwacja
Niestety samo czyszczenie nie wystarczy, a podłogi drewniane Trójmiasto wymagają jeszcze szeregu zabiegów konserwacyjnych. Wybór odpowiedniego zależy tu przede wszystkim od tego, na jakie wykończenie posadzki się zdecydowaliśmy. Najmniej pracy wymaga powłoka lakierowana, w przypadku której musimy jedynie raz na kilka lat odświeżyć warstwę lakieru. Dokonamy tego przy pomocy specjalnych preparatów, bez używania materiałów ściernych. W przypadku podłóg olejowanych sytuacja jest nieco bardziej kłopotliwa, gdyż co do zasady powinniśmy uzupełniać warstwę oleju co kilka miesięcy. Drewno woskowane natomiast wymaga usunięcia starego wosku i położenia nowego, a proces ten nie może być wykonany rzadziej niż co dwa lata. By konserwacja była mniej uciążliwa, warto dodatkowo okleić nogi mebli filcowymi podkładkami. Będzie nam wówczas łatwiej je odsunąć by zająć się podłogą, a oprócz tego nie spowodujemy dodatkowych rys.
Przeczytaj również: Jak samodzielnie naprawić drobne uszkodzenia podłogi drewnianej?
Przeczytaj również: Dlaczego warto zainwestować w podłogi drewniane?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana