Impregnacja drewna. Jak to się odbywa?

Impregnacja drewna to ważny proces, który przedłuża jego trwałość i wytrzymałość, czyniąc je odpornym na działanie czynników atmosferycznych i mechanicznych. Aby wykonane z niego elementy, takie jak meble, podłogi, schody, czy płoty przez długi czas pozostawały w świetnym stanie technicznym i prezentowały się estetycznie, należy odpowiednio dbać o ten materiał. Jak odbywa się impregnacja drewna? Podpowiadamy.
Czym jest impregnacja drewna?
Impregnacja drewna polega na nasyceniu go środkami chemicznymi, które zabezpieczają przed działaniem szkodliwych czynników takich jak promienie słoneczne, wilgoć, grzyby, czy pleśń. Wśród metod impregnacji wyróżnia się głębokie i powierzchniowe. Te pierwsze nie są możliwe do wykonania w warunkach domowych, jednak te drugie można przeprowadzić samodzielnie, korzystając z preparatów dostępnych na rynku.
Przygotowanie podłoża
Powierzchnia, która ma zostać zaimpregnowana, musi być sucha i pozbawiona zanieczyszczeń. Dlatego należy ją odtłuścić przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej lub specjalnych preparatów, a następnie wysuszyć. Aby lepiej uwidocznić rysunek drewnianych słojów i poprawić wchłanialność preparatu, podłoże takie należy następnie wygładzić przy pomocy papieru ściernego. Można wykorzystać ten o gradacji od 150 do 200 mm.
Wybór i aplikacja preparatu do impregnacji drewna
Kolejnym krokiem jest wybór preparatu do impregnacji drewna. Szeroką ofertę takich środków oferuje m.in. BOWIT Chemia Budowlana. Warto uwzględnić to, przed czym ma być chroniony dany element i jakie jest jego przeznaczenie, a także czy rysunek słojów ma być widoczny, czy zakryty. Podstawowy podział obejmuje impregnaty:
- rozpuszczalnikowe,
- solne,
- olejowe,
- woskowe,
- wodorozcieńczalne.
Przed użyciem impregnatu warto starannie wymieszać go w opakowaniu. Następnie za pomocą pędzla równomiernie pomalować wcześniej przygotowaną powierzchnię. Czas aplikacji powinien być jak najkrótszy, a temperatura panująca w pomieszczeniu musi mieścić w zakresie 5-23°C. Po nałożeniu pierwszej warstwy drewniane elementy należy pozostawić do wyschnięcia na tak długi czas, jaki podał producent.
Szlifowanie i aplikacja drugiej warstwy
Kiedy pierwsza warstwa preparatu wyschnie, warto wykonać kolejne szlifowanie. Działanie to umożliwi wyrównanie powierzchni, a także poprawi przyczepność kolejnej powłoki.
Po oczyszczeniu elementu z pyłu należy jeszcze raz zaaplikować produkt, rozcierając go półsuchym pędzlem i pozostawić element do wyschnięcia na około 12 godzin. Następnie zaleca się umyć wszelkie użyte narzędzia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana