Drzwi wejściowe z drewna - przedmiot wart zainteresowania?
Drzwi wejściowe są rodzajem wizytówki, na podstawie której wysnuwa się pierwsze wnioski o danym budynku. Proste, klasyczne skrzydła z „okienkiem”, a może rzeźbione i z nieprzeciętną klamką? Niezależnie od tego, czy postawi się na potężne, zabytkowe odrzwia bądź coś bardziej „zwykłego”, zawsze warto wybrać konstrukcję drewnianą – ponadczasową i wytrzymałą.
Drzwi z drewna stanowią „klasykę swojego gatunku” – skrzydła z naturalnego surowca cieszą się zaufaniem konsumentów od niepamiętnych czasów. Niezwykle popularnym wyborem jest tutaj sosna, która wyróżnia się stosunkowo dużą sprężystością. Ta cecha sprawia, że materiał zachowuje odporność na uszkodzenia mechaniczne i zginanie, a także prosto się go obrabia. Konstrukcje sosnowe są bardzo trwałe, dzięki czemu nie trzeba martwić się o szybką wymianę czy uszkodzenie jakiegokolwiek elementu.
Przeczytaj również: 5 mitów na temat drzwi drewnianych
Czym charakteryzują się zewnętrzne drzwi z drewna?
Proponowane rozwiązanie wyróżnia się estetyką, której nie jest w stanie zastąpić żadna inna alternatywa. Drzwi z drewna odstają na tle innych modeli, jednak w tym „pozytywnym sensie” – stanowczo widać różnicę pomiędzy naturalnym surowcem a sztucznymi tworzywami. Na ich korzyść przemawia również różnorodność wzorów i kolorów, zmieniające się nie tylko przez wybór lakieru lub farby, ale także gatunku drewna. Niezależnie od stylu wykończenia obiektu, uniwersalność materiału sprawia, że każdy może znaleźć pasujący design skrzydeł.
Zdecydowaną zaletą drzwi wejściowych z drewna jest również wysoka wytrzymałość surowca. Konstrukcja jest nieustannie narażona na różnorodne warunki zewnętrzne – zarówno opady, jak i zmiany temperatur, które mogą wypaczać materiał. Wystarczy jednak tylko odpowiedni gatunek drewna i impregnacja, aby nadać instalacji nieprzeciętną trwałość. Postęp sprawił, że opracowano metody konserwacji znacząco przedłużające żywotność drewnianych skrzydeł (oferowanych przez takie firmy, jak np. Muszyńscy ze Stargardu).
Dlaczego warto zastanowić się nad drzwiami z drewna?
Drewniane drzwi zazwyczaj wykonuje się ze znacznie większą starannością oraz uwagą niż w przypadku masowego powielania utartych schematów. Każde z wyprodukowanych skrzydeł jest unikalne ze względu na naturalne pochodzenie materiału – wzór (słoje) są kształtowane przez przyrodę. Estetyka nie jest jednak wyłączną zaletą drewna, ponieważ wyróżnia się ono właściwościami dźwiękoszczelnymi, dzięki którym nie słychać „zgiełku zewnętrznego świata”. Budulec nie przepuszcza także domowych rozmów i energii cieplnej, dzięki czemu w budynku panuje optymalna temperatura.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana