Do czego wykorzystuje się listwy drewniane?
Listwy drewniane to niezbędny element wykończeniowy. Ich użycie daje możliwość ukrycia nieestetycznych łączeń, a także pozwala na wykonanie wielu dekoracji i ozdób. Korzyścią ze stosowania listew z drewna jest ich atrakcyjny wygląd i łatwa obróbka, co ułatwia ich precyzyjne dopasowanie. Liczą się także niezwykle szerokie opcje wykończenia powierzchni listew oraz ich zmiany.
Jak jest rola listew drewnianych?
Drewno to materiał, który jest bardzo chętnie używany zarówno do wykonywania różnych konstrukcji i elementów budowli, jak i w charakterze ozdoby lub wykańczającego detalu. Z drewna robi się choćby drewniane schody, podłogi, drzwi i okna, a także wiele montowanych na stałe mebli i zabudów. Choć drewniane boazerie stały się mniej popularne, to materiał ten powraca w formie np. ryflowanych paneli ściennych czy fornirowanych okładzin. Drewno to również materiał używany do wielu rozwiązań stosowanych przy dekoracji wnętrz – np. jako tradycyjne żaluzje drewniane czy stelaże parawanów, a nawet poprzeczki obciążające w niektórych typach rolet okiennych.
Większość przedmiotów związanych z wykończeniem wnętrz wymaga stosowania dodatkowych elementów, które pozwalają na zamaskowanie połączeń między poszczególnymi płaszczyznami czy fragmentami konstrukcyjnymi. Zasłonić trzeba zwykle konieczne dylatacje, styk różnych płaszczyzn czy miejsca, w których konieczne jest zastosowanie widocznych przerw. W tego rodzaju sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest użycie listew drewnianych – wyjaśnia przedstawiciel firmy Timber, która oferuje wyroby z tarcicy skandynawskiej.
Listwy drewniane występują w wielu odmianach. Najpowszechniej korzysta się z listew przypodłogowych. Zasłaniają one przerwę dylatacyjną między ścianą a ułożonymi deskami, parkietem albo panelami, a często także terakotą, płytkami lub wykładziną. Dobrze dobrane pod względem szerokości mogą stanowić nie tylko ozdobę wnętrza, ale również służyć jako maskownica dla prowadzonych wzdłuż ścian przewodów np. rozprowadzających sygnał telewizyjny, dających dostęp do internetu czy okablowania systemu nagłośnienia.
Listwy wykorzystuje się także do zakrywania szpar między meblami i dowolną drewnianą zabudową a ścianą lub podłogą. Nie tylko zapewniają one odpowiedni wygląd, ale także ograniczają możliwość gromadzenia się w szczelinach kurzu lub innych zanieczyszczeń. Są przydatne przy wykańczaniu półek, drewnianych parapetów i zabudów grzejników oraz rur, ale także jako elementy dekoracji wnętrza.
Listwy drewniane – nie tylko do wykańczania podłóg
Listwy to nie tylko sposób na wykończenie podłogi czy drewnianych schodów lub instalowanych na stałe mebli. Sprawdzają się również, jako estetyczne osłony narożników ścian oraz wnęk okiennych. Listwy drewniane chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi i ukruszeniem ściany oraz zapewniają ładny wygląd. W zależności preferencji i efektu, który ma zostać osiągnięty, mogą być polakierowane, zabejcowane albo pomalowane farbą kryjącą na dowolny kolor, w tym identyczny z barwą ścian.
Listwy z drewna zyskują popularność przy zastosowaniu w charakterze sztukaterii, umożliwiających tworzenie na ścianach atrakcyjnych ozdób. Są stosowane również do uatrakcyjnienia wyglądu drzwi i futryn. W wielu przypadkach wykorzystuje się je do dekorowania miejsca styku ścian i sufitu.
Użycie listew drewnianych to również sposób na wykonanie wielu atrakcyjnych ozdób i przedmiotów użytkowych. Listwy nadają się świetnie do konstruowania ażurowych zabudów, a także pergoli. Ułatwiają budowę drewnianych ścianek czy przepierzeń, np. między częścią otwartej kuchni a salonem. Za ich sprawą można również łatwo wkomponować w tego rodzaju konstrukcję przeszklenia lub elementy wykonane z przezroczystego barwionego tworzywa.
Zaletą wykorzystywania listew wykonanych z drewna jest przede wszystkim możliwość ich dowolnego wykończenia. W zależności od rodzaju zastosowania i charakteru wnętrza listwy mogą być polakierowane, zabejcowane, a nawet woskowane lub olejowane, by wyeksponować ich naturalnych charakter i usłojenie. Nie ma jednak również przeszkód, żeby wykończyć je w dowolnym kolorze, zarówno matowo, jak i z odpowiednim połyskiem.
Plusem jest także wysoka wytrzymałość mechaniczna drewna, co ogranicza jego podatność na uszkodzenia i zadrapania. Ważna jest możliwość demontażu i zmiany sposobu wykończenia, co pozwala na stosunkowo szybką zmianę aranżacji i uzyskanie niewielkim kosztem nowego efektu dekoracyjnego.
Listwy drewniane to niezbędny element wielu konstrukcji oraz sposób na atrakcyjne wykończenie wnętrza. Oferowane w różnych rozmiarach i kształtach od klasycznych kątowników po rozmaite ćwierćwałki mogą być zastosowane w każdym pomieszczeniu oraz odgrywać różne role – dekoracji, mocowania lub osłony.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana