Do czego służą przeguby meblowe?
Ruchome części oparć, zagłówki oraz podłokietniki to elementy mebli, które bez użycia przegubów meblowych nie mogłyby prawidłowo funkcjonować. Mimo że ten element jest niewielkim i niepozornym mocowaniem, sprawia, że meble cechują się wytrzymałością i mogą spełniać powierzoną im funkcję. Podpowiadamy, czym są przeguby meblowe i jakie ich rodzaje można spotkać obecnie na rynku.
Niewidoczna część mebla
Do produkcji mebli wykorzystuje się wiele materiałów. Do tych najbardziej widocznych należą duże części, które wykonane są z drewna, płyt MDF, skóry lub innego materiału, składającego się na obudowę mebli lub ich wierzchnią warstwę. Jednak każdy mebel posiada także niewielkie i niepozorne mocowania, które sprawiają, że meble są nie tylko trwałe i solidne, ale także mogą spełnić powierzone im zadania. Wśród takich niewidocznych części można wyróżnić przeguby meblowe, wsporniki, zawiasy, prowadnice oraz kątowniki. To od nich zależy funkcjonalność mebla i jego żywotność.
Przeguby meblowe to ruchome połączenie dwóch części mechanizmu montowane w różnego rodzaju meblach. Mogą wykonywać jedynie względne obroty według jednej, dwóch lub trzech osi. Przeguby meblowe najczęściej występują pod postacią przegubu z jednym stopniem swobody, którym jest zawias. Można je spotkać zarówno w kuchennych szafkach, komodach, kredensach, jak i drzwiach lub oknach. Jednak w ofercie sklepów zajmujących się sprzedażą akcesoriów meblowych znajdują się także inne typy przegubów, które zastosowanie znajdują między innymi w meblach tapicerowanych.
Rodzaje przegubów meblowych
W ofercie można spotkać przeguby meblowe, których regulacja umieszczona jest na tak zwanym pałąku oraz egzemplarze cierne, które cechują się płaską konstrukcją. Modele umieszczone na pałąku dają możliwość regulacji kąta pochylenia zagłówka bez względu na typ mebla. Z tego względu można zastosować je do elementów o różnej budowie oraz wielkości.
Jak podkreśla ekspert reprezentujący dostawcę elementów drewnianych i metalowych do produkcji mebli Alex - Okucia: Przeguby tego typu mogą być umieszczone zarówno na krótkim, jak i na długim ramieniu w zależności od potrzeb klienta. Kąt nachylenia, na jaki pozwala mechanizm zagłówka, mieści się w granicach od 90 do 165 stopni.
Z kolei przeguby cierne znajdują zastosowanie w mechanizmach oparć i zagłówków, a także podłokietników oraz regulowanych boków foteli lub sof, które mogą dzięki ich użyciu być zarówno podnoszone, jak i opuszczane. Przeguby cierne wyglądem przypominają standardowe zawiasy, w związku z tym bywają także sprzedawane pod nazwą zawiasy cierne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana