Czym różni się tokarka od frezarki? Poradnik dla początkujących stolarzy
Tokarka i frezarka to podstawowe urządzenia każdego stolarza. Początkujący mogą jednak czuć się na starcie nieco zagubieni, przeglądając niezwykle rozbudowaną ofertę maszyn niezbędnych do wyposażenia warsztatu. Urządzenia te, choć z pozoru wydają się podobne, to w rzeczywistości bardzo się od siebie różnią. Czym charakteryzuje się tokarka i frezarka?
Tokarka i frezarka – charakterystyka
Skrawanie stanowi podstawową metodę obróbki drewna. Pozwala szybko i dokładnie usunąć naddatek w taki sposób, aby powstał detal w kształcie i rozmiarze odpowiadającym zamysłowi projektu. W zależności od potrzeb i charakteru prac wyróżnia się tokarki automatyczne CNC (sterowane komputerowo) i narzędzia ręczne. Tokarki umożliwiają swobodne kształtowanie brył – stożków, wałków oraz gwintów kul. Ich powierzchnię można obrabiać na dwa sposoby – wytyczając od wewnątrz i tocząc na zewnątrz. Noże tokarskie pozwalają skrawać w dowolnym kierunku, ponieważ tną według wyznaczonych linii, a także równolegle względem powierzchni.
Przeczytaj również: Popularne metody obróbki drewna
Nowoczesne frezarki są natomiast zarezerwowane do kształtowania drewna i nadawania mu odpowiedniej formy. Działają na podobnej zasadzie jak dłuta, choć obróbka następuje oczywiście szybciej, jest wygodniejsza i bardziej precyzyjna. Frezy obracają się zgodnie z przyjętym kierunkiem i wykonując ruch, przesuwają się po powierzchni materiału. W taki sposób kształtują go, nadając dekoracyjne formy, np. na frontach meblowych. Wykorzystując frezarki, obróbka przebiega rowkowo, krawędziowo, przez żłobienie i zdobienie krawędzi drewnianych. Jednymi z popularniejszych urządzeń, są frezarki w wersji dolnowrzecionowej i górnowrzecionowej. W sprzedaży dostępne są także urządzenia krawędziowe i nutowe, które umożliwiają docieranie nawet do trudno dostępnych miejsc.
Przeczytaj również: Szczotkowanie drewna krok po kroku
Dlaczego warto kupić frezarkę i tokarkę?
Automatyzowane parametry pozwalają fachowcom na dopasowanie urządzenia do indywidualnych potrzeb. Dziś w zakładach stolarskich i produkcyjnych nie ma, więc szans na pominięcie urządzeń do profesjonalnej obróbki drewna. Na uwagę zasługują te od dystrybutora maszyn i urządzeń do obróbki drewna INTER-PART, które wyróżniają się wysoką jakością pracy. Nowoczesne maszyny zapewniają niesamowitą wydajność i precyzję, co gwarantuje niespotykane kształty. Poza tym maszyny znacznie zmniejszają zużycie materiałów, a skrawanie odbywa się w warunkach komfortowych. Kształt otrzymywany przy pomocy tokarek i frezarek idealnie odwzorowuje założony projekt.
Przeczytaj również: Jakich maszyn używa się do obróbki drewna i jak przebiega proces?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana