Czy warto postawić na dom drewniany?
Budowa domu w technologii drewnianej może kojarzyć się albo z poprzednią epoką, albo ze stawianiem domków letniskowych. Zupełnie niesłusznie! Dziś całoroczne domy z drewna to ciekawa alternatywa dla domów budowanych tradycyjnymi metodami. W artykule przyglądamy się tej propozycji i odpowiadamy na pytanie – czy warto postawić na dom drewniany?
Domy z drewna – poszukiwane rozwiązanie
Na większą skalę domy z drewna pojawiły się w Polsce w latach 90. XX w. Mowa tu o domach o konstrukcji szkieletowej, gdzie szkielet budynku wykonany jest z drewna, zaś ściany wypełnione są warstwą izolacyjną i z obu stron zabudowane. Domy te, powstające z prefabrykatów, zwane są domami kanadyjskimi, sama jednak technologia jest popularna nie tylko za oceanem, ale i w Skandynawii czy w Niemczech. Z czasem pojawiła się też inna technologia – domy z bali, w których zarówno szkielet, jak i ściany wykonane są z litego drewna. Popularność obu tych rozwiązań zauważalnie rośnie, bo domy drewniane oferują ich właścicielom sporo korzyści. Przyjrzyjmy się im.
Przeczytaj również: Jak konserwowane jest drewno na budowę domów z bali?
Zalety drewnianych domów
Zacznijmy od szybkości budowania. Dom z drewna można obecnie postawić w 3-4 miesiące i – w praktyce – bez zbytniego oglądania się na warunki atmosferyczne i przy wiele niższym od tradycyjnej technologii budowania nakładzie pracy. Jest to więc rozwiązanie, po które sięgają wszyscy chcący szybko wprowadzić się pod własny dach. Firmy budujące takie domy zajmują się w zasadzie wszystkim – od wykonania projektu, przez położenie ławy fundamentowej, montaż domu, aż po wykonanie i podłączenie wszystkich mediów oraz opiekę nad inwestycją w ramach gwarancji. Dom można odebrać w stanie surowym, deweloperskim lub wykończony pod klucz. Rodzaj projektu – dowolny! Technologia budowania z drewna jest elastyczna, pozwala na postawienie budynku w różnych stylach – od wiejskiej chaty, aż po nowoczesną, energooszczędną lub pasywną stodołę. Dla dodania jeszcze efektu stosuje się łączenie materiałów, m.in. z blachą, kamieniem, cegłą klinkierową, nierzadkie są też duże przeszklenia lub okna panoramiczne.
Przeczytaj również: Ile trwa i jak wygląda budowa domu pod klucz?
Warunki techniczne domu z drewna często przewyższają domy murowane. Konstrukcja z drewna jest lekka i wytrzymała, a bryła budynku – funkcjonalna oraz prosta w układzie, co wymusza technologia budowy. Szkielet nie wymaga wzmocnień, stropy nie muszą być wykonane z żelbetu, a dom zapewnia użytkownikom bardzo dobre parametry akustyczne oraz termoizolacyjne zimą i latem. Można więc wśród domów drewnianych z łatwością odnaleźć domy energooszczędne, a nawet pasywne.
Przeczytaj również: Pomysł na własne miejsce za miastem. Drewniany dom szkieletowy
W domu z prefabrykatów łatwo kładzie się instalacje wewnętrzne (woda, gaz, elektryczność), zaś specyfika technologii umożliwia ukrycie przewodów tak, że nie będą widoczne. Instalacje wentylacji i odprowadzania spalin muruje się, żeby zapewnić budynkowi bezpieczeństwo przeciwpożarowe. To samo tyczy się pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł grzewczy. Konstrukcja, jeśli tylko jest właściwie postawiona, spełnia normy przeciwpożarowe, jest również na wiele lat zabezpieczona przed wilgocią.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana