Co to znaczy, że drewno jest profilowane?
We wnętrzach już od dziesięcioleci królują naturalne materiały i nic nie wskazuje na to, by ten ponadczasowy trend miał kiedykolwiek wyjść z mody. Szlachetna strukturai wytrzymałość na lata to coś, co doceniają miłośnicy architektury na całym świecie. W te potrzeby wprost idealnie wpisuje się drewno, a konkretnie drewno profilowane. To produkt jedyny w swoim rodzaju.
Drewno profilowane, czyli jakie?
Drewno profilowane to specjalnie dobrany surowiec, pozyskiwany z wybranych gatunków drzew iglastych (np. sosna skandynawska, świerk skandynawski), które w procesie produkcji podlegają suszeniu komorowemu, sortowaniu i obróbce. Odbywa się to pod odpowiednim nadzorem. Efektem tego jest nieskazitelny i wytrzymały materiał o stałej, wysokiej jakości użytkowej.
Przeczytaj również: Jak powstaje drewno profilowane?
Dlaczego właśnie pozyskuje się go z drzew iglastych? Ponieważ chłodny klimat sprawia, że drzewa osiągają mniejszy przyrost roczny, dzięki czemu ich usłojenie staje się o wiele cieńsze w porównaniu z liściastymi odpowiednikami. W rezultacie konstrukcje, które powstają z drewna profilowanego, mają wyjątkową nośność i odporność na obciążenia.
Gdzie stosuje się drewno profilowane?
Taki produkt ma szeroki zakres zastosowań w architekturze i budownictwie. Używa się go do wykańczania wnętrz, zewnętrznych elewacji drewnianych czy aranżacji tarasów i ogrodów.
Z drewna profilowanego korzystają między innymi producenci domów szkieletowych i altan oraz niewielkich obiektów gospodarczych na zewnątrz. Równie dobrze odgrywa ono swoją rolę jako podbitka dachowa, materiał elewacyjny, boazeria, drewno do budowy oraz jako element wykańczający na podłogę i sufit – tłumaczy ekspert ze składu drzewnego WoodRes Centrum Drewna. Dzięki drewnu profilowanemu można nadać wnętrzu niepowtarzalnego wyglądu, a konstrukcji trwałości i lekkości.
Rodzaje drewna profilowanego a parametry techniczne
Na rynku występują różne podgatunki drewna profilowanego, które różnią się od siebie między innymi przeznaczeniem.
W przypadku podbitek, boazerii i elewacji klient ma dyspozycji szeroką gamę przekrojów i długości. Może wybierać spośród takich profili jak: Softline, Faza, Półbal, Klin, Blockhaus.
Jako deski tarasowe sprawdzają się takie gatunki drewna, jak:
świerk skandynawski
sosna skandynawska (impregnowana ciśnieniowo),
modrzew syberyjski oraz europejski.
Jeśli natomiast chodzi o profile w deskach tarasowych, to w tym przypadku ma się do czynienia z ryflowaniem lub profilem gładkim.
Podłogi i staropodłogi wykonywane są zazwyczaj ze świerka skandynawskiego, choć często można się spotkać również z deską podłogową sosnową.
Składanie zamówienia na drewno profilowane
Nie wszystkie firmy i składy drzewne oferują tego typu rozwiązanie, ponieważ jest one wymagające od strony technicznej i organizacyjnej. Warto jednak poszukiwać sprawdzonych dostawców, którzy zagwarantują wysoką jakość.
Jednym z wytwórców wysokogatunkowego drzewa profilowanego jest wspomniana wyżej firma WoodRes Centrum Drewna, która oferuje swoim klientom produkty dla konkretnych zastosowań. Innymi słowy, nabywając dany model drewna, otrzymujesz zazwyczaj gotowy artykuł o ściśle określonym przeznaczeniu. Produkty wchodzące w ten zakres występują w wybranych, sprecyzowanych rozmiarach oraz mają ustandaryzowany kształt, przekrój i długość.
Nie wiesz, na co się zdecydować? Zapoznaj się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi oferty drewna profilowanego i skontaktuj się z wybranym przedsiębiorstwem. Fachowcy na pewno podzielą się swoją fachową wiedzą.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana