Co składa się na automatykę budynkową?
Idea inteligentnego domu nie jest nowa, jednak dopiero stosunkowo niedawno nowoczesna technologia umożliwiła wdrożenie jej w życie. Automatyka budynkowa, bo o niej tu umowa to system powiązanych ze sobą elektronicznych urządzeń i instalacji, które umożliwiają uproszczone sterowanie różnymi funkcjami budynku, tym samym pozwalają one oszczędzać czas i minimalizować koszty. Jakie urządzenia składają się na automatykę budowlaną?
System monitoringu
Głównymi elementami monitoringu są rozmieszczone w kluczowych punktach budynku kamery umożliwiające obserwowanie pomieszczeń oraz otoczenia obiektu. Połączone są one z innymi urządzeniami, między innymi aparaturą nagrywającą oraz monitorami. Do monitoringu zaliczają się również różnego rodzaju czujniki, np. wykrywające ruch czy otwarcie okien lub drzwi. Wszystko to ma na celu poprawę bezpieczeństwa budynku oraz umożliwienie szybkie reakcji służbom ochroniarskim. Szeroki wybór produktów z tego zakresu znajdziemy w ofercie firmy Elektro24.
Kontrola temperatury
Utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz pomieszczeń jest ważne przede wszystkim z punktu widzenia komfortu osób przebywających w budynku. Wykorzystuje się do tego między innymi specjalne elektroniczne termometry, termostaty i stacje pogodowe, które monitorują wartość temperatury – na podstawie pobranych danych system ogrzewania dostosowuje swoją pracę.
Kontrola dostępu
Do tej kategorii zaliczamy wszelkiego rodzaju rozwiązania, służące ograniczeniu dostępu do budynku lub poszczególnych pomieszczeń osobami niepowołanym, np. niezatrudnionym lub nie mieszkającym w danym obiekcie. Są to między innymi czytniki kar zbliżeniowych, elektroniczne zamki, przyciski wyjścia i wiele innych.
Dlaczego warto inwestować w automatykę budynkową?
Powyżej wymieniono tylko kilka rozwiązań zaliczających się do automatyki budynkowej – coraz bardziej zaawansowane systemy umożliwiają między innymi zdalne sterowanie urządzeniami i elementami wyposażenia budynku, takimi jak oświetlenie czy żaluzje okienne. Są one bardzo ciekawą inwestycją, która nie tylko ułatwia korzystanie z budynku, ale również sprawia, że staje się on bezpieczniejszy, bardziej komfortowy oraz tańszy w eksploatacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana