Cechy drewna opałowego
Umówmy się, że w niniejszym artykule termin „drewno opałowe” będzie się odnosił jedynie do poprodukcyjnych odpadów powstających w trakcie obróbki pni drzewnych, belek i desek. W żadnym razie nie jest naszym zamiarem zachęcanie kogokolwiek do wyrąbywanie drzew i spalania ich bezpośrednio w piecach. Drewno to cenny materiał konstrukcyjny i budowlany, więc takie postępowanie byłoby czystym marnotrawstwem. Wiemy, że lasy to płuca świata, mimo to uważamy, że przy racjonalnej gospodarce odtworzeniowej, możemy w pełni korzystać z ich zasobów.
W jaki sposób pozyskuje się drewno opałowe?
Jak powiedzieliśmy powyżej, drewna opałowego nie pozyskujemy przez bezpośrednie wycinanie drzew. W większości przypadków to jedynie nieprzydatne dla celów konstrukcyjnych drobniejsze gałęzie ścinane z użytkowych pni przeznaczanych do dalszej obróbki, ścinki z desek i belek, kora, wióry oraz trociny. Część z tych odpadków, po odpowiedniej przeróbce formowana jest w tzw. pellet drzewny lub w brykiety. Jako drewno opałowe mogą posłużyć także drobniejsze wiatrołomy, czyli pnie drzew połamanych przez wiatr w taki sposób, że nie można już wyciąć z nich żadnych, desek, belek, czy kantówek. Również strącone przez wiatr gałęzie, a także chrust możemy bez większej szkody dla naturalnego środowiska wykorzystywać w naszych paleniskach. Podobnie można zagospodarować połamane lub rozbite palety drewniane takież opakowania bądź skrzynie. Drewno opałowe, rzecz jasna, charakteryzuje się pewnymi unikalnymi i różnorodnymi cechami, o których opowiemy, korzystając z wiedzy, jaką na ten temat podzielili się z nami specjaliści z firmy JAREMAR z Chorzowa.
Przeczytaj również: Na czym polega impregnacja drewna?
Charakterystyka drewna opałowego
Nie jest tajemnicą dla nikogo, iż drewno ma znacznie mniejszą kaloryczność niż węgiel, olej opałowy czy gaz i z tego też powodu nie mogłoby być wykorzystywane w sposób powszechny dla zaspokojenia wszystkich potrzeb energetycznych ludzkości. Okoliczność ta sprawia, że drewno opałowe na większą skalę wykorzystywane jest jedynie w mniej rozwiniętych gospodarczo rejonach świata, a gdzie indziej najczęściej służy do celów specjalnych. U nas często spalane w kominkach, służy bardziej do stworzenia swoistego klimatu i nastroju w naszych domach niż do grzania. Drewno opałowe pozyskiwane z niektórych drzew liściastych, w szczególności owocowych jest bardzo często wykorzystywane w różnego rodzaju wędzarniach; oczywiście nie nadaje się do tego drewno iglaste czy też drewno z orzecha włoskiego. W naszych piecach grzewczych spalany jest czasem także wspomniany wcześniej pellet.
Przeczytaj również: Szczotkowanie drewna krok po kroku
Podsumowując rzecz, należy powiedzieć, że korzystanie z opałowego drewna, acz nie powszechne, to jest przecież ze względów gospodarczych jak najbardziej wskazane, bo nie musimy dzięki temu utylizować w jakiś specjalny sposób poprodukcyjnych odpadów drzewnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana